Telekomy

T-Mobile zmodernizuje całkowicie swoją sieć i przyspieszy internet do max. 700 Mb/s

GU
Grzegorz Ułan
27

Nowe taryfy w T-Mobile, i to zarówno głosowe jak i internetowe, to przede wszystkim duże paczki danych. Spodziewając się więc znacznie większego obciążenia, T-Mobile ogłosił rozpoczęcie modernizacji swojej siei, by była wstanie obsłużyć większy ruch.

Ogłoszona właśnie modernizacja sieci radiowej T-Mobile pozwoli też na zwiększenie maksymalnej prędkości przesyłania danych do 700 Mb/s, co powinno ucieszyć zwłaszcza klientów, którzy zaopatrzyli się w T-Mobile w ofertę na internet mobilny i korzystają z niej jako główny dostęp do sieci w domu.

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska:

Choć już teraz przygotowujemy się do budowy sieci 5 generacji, to w sieci LTE przez kolejnych kilka lat transferowana będzie zdecydowana większość danych i obsługiwane będą połączenia głosowe. Dlatego w pierwszej kolejności konsekwentnie stawiamy na jakość usług dla klientów, którzy korzystają z naszej sieci już teraz. Obecnie w sieci LTE przesyłanych jest ponad 90% danych i ten udział stale rośnie.

Modernizacja rozpocznie się w tym miesiącu od 800 stacji bazowych rozlokowanych w aglomeracji warszawskiej. Dzięki modernizacji wszystkie stacje będą obsługiwały agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości, technologię QAM256 oraz MIMO 4x4 dla częstotliwości 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Wszystkie prace związane z modernizacją na tym obszarze mają zakończyć już w grudniu.

Dlaczego zaczęli od Warszawy? Prezes T-Mobile tłumaczy to tym, że 11% ruchu w sieci tego operatora generowane jest właśnie na tym obszarze, a ich obciążenie w ciągu ostatnich 2 lat wzrosło aż o 160%. Kolejne stacje w innych obszarach kraju doczekają się modernizacji w następnych miesiącach i latach, czyli począwszy od stycznia już nowego 2020 roku.

Źródło: T-Mobile.
Photo: Gutzemberg/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: