Nauka

Te szybkie rozbłyski radiowe od lat powtarzają się w tym samym miejscu. Co to może być?

Marcin Hołowacz
Te szybkie rozbłyski radiowe od lat powtarzają się w tym samym miejscu. Co to może być?
Reklama

Każdy lubi dobrą zagadkę, dlatego gry o Sherlocku Holmesie biją rekordy popularności… Żartuję! Chociaż gdyby się nad tym zastanowić, to faktycznie lubimy trudne do wyjaśnienia i intrygujące tematy, a najlepszym przykładem jest FRB 121102.

Jak już kiedyś wspominałem, pierwszy szybki rozbłysk radiowy (fast radio burst) został odkryty przez przypadek w roku 2007 i od tamtej pory astronomom udało się zarejestrować więcej takich intensywnych rozbłysków emisji radiowej, które trwają jedynie przez milisekundy.

Reklama

Najpierw odkrywano je w postaci jednorazowych rozbłysków, co sugerowało że ich źródło może ulegać zniszczeniu w wyniku wydarzenia, które było przyczyną tej silnej emisji. Za przykład może posłużyć wybuch gwiazdy określany jako supernowa – są to niezwykle silne kosmiczne eksplozje, które potrafią być wielokrotnie jaśniejsze od światła emitowanego przez całą galaktykę.

Możliwe, że właśnie obserwujemy efekty istnienia zaawansowanej obcej cywilizacji.

FRB 121102

Jednorazowe rozbłyski to nuda w porównaniu z tym, co oferuje FRB 121102. W 2012 roku radioteleskop o nazwie Arecibo odnotował regularnie powtarzający się szybki rozbłysk radiowy, który jak to później ustalono dzięki zaangażowaniu innych radioteleskopów, pochodził z galaktyki karłowatej oddalonej od Ziemi o mniej więcej 3 mld lat świetlnych. Właśnie dlatego na stronie CNET możemy przeczytać następujące spekulacje autora wpisu odnoszącego się do najnowszych wydarzeń w temacie:

Niezależnie od tego czy jest to coś czy też ktoś, źródło tych rozbłysków radiowych istniało bardzo dawno temu, kiedy jedynym życiem na Ziemi mogły być jednokomórkowce. Być może jakaś starożytna cywilizacja inteligentnego gatunku wiedziała o początkach życia na naszej planecie i wiedziała, że przesłane sygnały dotrą do nas w chwili kiedy będziemy już technologicznie zaawansowani? Źródło.

Musiałem to zacytować, ponieważ te swobodne przemyślenia brzmią jak wstęp do ciekawej książki SF… Później autor gasi cały efekt stwierdzając, że znacznie bardziej prawdopodobne wyjaśnienie to jakieś naturalne zjawisko, jak na przykład pulsar. A tak w ogóle, to nie wróciłem do tego tematu zupełnie bez powodu… FRB 121102 ponownie dało o sobie znać!

Dr Vishal Gajjar i efekty jego obserwacji

Niedawno dr Vishal Gajjar korzystający z Green Bank Observatory w West Virginia obrał za swój cel lokalizację z której pochodzą FRB 121102. Po obserwacjach trwających 5 godzin, Gajjar i jego zespół zabrali się za analizę 400 terabajtów danych, które zgromadzili. Czy przyniosło to jakieś efekty? Tak… znaleźli 15 nowych szybkich rozbłysków radiowych, które są dobrze znanym FRB 121102 (nazwa pochodzi od pierwszej daty ich odkrycia).

Same rozbłyski pochodzące z różnych miejsc nie byłyby aż tak intrygujące, ale fakt że FRB 121102 cały czas powtarza się z tego samego miejsca pobudza wyobraźnię. Niektórzy naukowcy opublikowali nawet artykuł, w którym proponowali jedno z możliwych wyjaśnień, a było nim… napędzanie żagla świetlnego obcej cywilizacji, która może dzięki temu niezwykle szybko podróżować, ale potrzebuje do tego pracy ogromnych laserów. Więcej na ten temat znajduje się tutaj:

Reklama

Could Fast Radio Bursts Be Powering Alien Probes?

Źródło 1, 2

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama