Felietony

Szef Apple mówi, ze Facebook to przyjaciel. Będzie integracja?

Marcin Kamiński
Szef Apple mówi, ze Facebook to przyjaciel. Będzie integracja?
5

Apple lubiło dotychczas Twittera bardziej niż Facebooka. Wystarczy wspomnieć funkcje „ćwierkania” zaimplementowane w system iOS oraz zapowiedź umieszczenia podobnych w desktopowej edycji systemu Mountain Lion. Integracja systemów w urządzeniach Apple z najpopularniejszym serwisem społecznościowym św...

Apple lubiło dotychczas Twittera bardziej niż Facebooka. Wystarczy wspomnieć funkcje „ćwierkania” zaimplementowane w system iOS oraz zapowiedź umieszczenia podobnych w desktopowej edycji systemu Mountain Lion. Integracja systemów w urządzeniach Apple z najpopularniejszym serwisem społecznościowym świata nie jest jednak wykluczona. Przewodzący firmie Apple Tim Cook stwierdził, że Facebook jest przyjacielem i „powinni robić wspólnie więcej” niż do tej pory.

Serwisy społecznościowe stają się istotną częścią naszego życia, nic więc dziwnego, że w systemie mobilnym produkowanym przez Apple zaimplementowano opcje wygodnego przesyłania statusów czy zdjęć na Twittera. W mającym zadebiutować jeszcze w tym roku systemie OS X 10.8 Mountain Lion na komputery Mac pojawią się podobne możliwości – wyjątkowo banalne stanie się dzielenie informacji za pośrednictwem Twittera, Flickra czy Vimeo. Opcje społecznościowe będą dostępne bezpośrednio z poziomu uruchomionych aplikacji. Co jednak z Facebookiem?

Facebook miał pojawić się w systemie iOS 4, jednak doszło do zerwania negocjacji. Obu firmom ciężko było dojść do porozumienia, gdyż Facebook chciał samodzielnie stworzyć aplikację do obsługi swojego serwisu, Apple zaś stawiało na integrację podstawowych opcji społecznościowych bezpośrednio z systemem operacyjnym. Dlatego też w iOS 5 pojawiły się podobne funkcje, ale powiązane z Twitterem. A niebawem trafią także na komputery Mac.

Sprawa obecności Facebooka jako części systemu marki Apple nie jest jednak przesądzona. Tim Cook, pełniący rolę dyrektora generalnego producenta słynnego iPhone’a, w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi ciepło wypowiadał się o najpopularniejszym serwisie społecznościowym:

„Facebook to przyjaciel. Dużo z nimi robimy, a nasi klienci używają Facebooka na masową skalę. (…) Zawsze uważałem, że nasze dwie firmy mogłyby robić wspólnie coś więcej.” Tim Cook, Apple.

O tym, czy integracja Facebooka pojawi się w mobilnej i desktopowej wersji systemu operacyjnego stworzonego przez Apple oficjalnie nie wiadomo. W sieci pojawiały się przecieki o tym fakcie przy okazji premiery iPada 3 oraz wersji beta nowego systemu iOS. Być może coś więcej wyjaśni się już w marcu.

Źródło obrazka: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleFacebook