Felietony

Surface to dopiero początek - Microsoft bierze sprawy w swoje ręce?

Michał Szabłowski
Surface to dopiero początek - Microsoft bierze sprawy w swoje ręce?
20

Minęło zaledwie kilka dni od zaprezentowania światu pierwszego flagowego tabletu z systemem Windows 8, a tu pojawia się kolejna bardzo ciekawa informacja związana z Microsoftem i gadżetami elektronicznymi. Co byście powiedzieli na smartfon zaprojektowany w całości przez grafików i inżynierów z Redmo...

Minęło zaledwie kilka dni od zaprezentowania światu pierwszego flagowego tabletu z systemem Windows 8, a tu pojawia się kolejna bardzo ciekawa informacja związana z Microsoftem i gadżetami elektronicznymi. Co byście powiedzieli na smartfon zaprojektowany w całości przez grafików i inżynierów z Redmond?

Jay Yarow z Business Insidera cytuje analityka Nomury, Ricka Sherlunda, któremu udało się jakimś cudem wejść w posiadanie bardzo interesujących informacji dotyczących kolejnych produkcji Microsoftu. Według niego, twórcy systemu Windows postanowią pójść za ciosem (co prawda jeszcze nikomu wprost nie zadanym) i przygotować na przyszły rok swój własny smartfon z systemem Windows Phone 8. Zaskoczeni? Nie wydaje mi się.

Microsoft ma pełne prawo zazdrościć firmie Apple sukcesu, jaki osiągają jej produkty i usługi. Łebskim Amerykanom z Cupertino udaje się sprzedawać co roku setki milionów własnych urządzeń z wykonanym również przez siebie mobilnym systemem operacyjnym. Dlaczego gigantowi z Redmond miałoby się nie udać? W końcu nie brakuje mu ani pieniędzy, ani zaplecza technologicznego. O wszystkim może przesądzić chęć uniezależnienia się.

Ze słów Ricka Sherlunda wynika, że firma dowodzona przez Stephena Elopa chce mieć nie tylko własny tablet, lecz również smartfon do kompletu. Być może w Microsofcie stwierdzili, że hurra optymizm wynikający ze współpracy z Nokią jest mocno przesadzony, i że niebawem będą musieli liczyć tylko na siebie. Wypuszczenie własnego telefonu z Windows Phone pozwoliłoby na usamodzielnienie się i nie liczenie się z fanaberiami producentów sprzętu.

Jesteście w stanie wyobrazić sobie Microsoft za kilka lat, którego kolejne wersje systemu mobilnego trafiają na gadżety wyprodukowane również przez Amerykanów, a nie "tylko" Finów, Tajwańczyków i inne firmy? Mi ta sztuka się udała i muszę przyznać, że jest to całkiem interesująca wizja. Pytanie tylko, czy Microsoft zapatrzy się do końca na Apple i zarezerwuje Windows Phone wyłącznie dla swoich urządzeń, czy też pozwoli innym tworzyć mniej lub bardziej (stawiam na to pierwsze) udane smartfony i tablety z Okienkami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoft