Laptop

Supertanie laptopy od Microsoftu

Filip Żyro
Supertanie laptopy od Microsoftu
26

Pomimo iż Chromebooki nie są specjalnie rozpropagowane w naszym kraju, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ich produkcja, to kolejny genialny ruch Google. Jak się okazuje wiele osób potrzebuje taniej maszyny do pracy, która pozwala na swobodne przeglądanie Internetu i korzystanie z podstawowych program...

Pomimo iż Chromebooki nie są specjalnie rozpropagowane w naszym kraju, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ich produkcja, to kolejny genialny ruch Google. Jak się okazuje wiele osób potrzebuje taniej maszyny do pracy, która pozwala na swobodne przeglądanie Internetu i korzystanie z podstawowych programów biurowych. Teraz jednak Chromebooki mogą mieć rywala i to nie byle jakiego albowiem wyprodukowanego pod patronatem Microsoftu.

Bądźmy szczerzy w większości przypadków pracownicy wykonujący pracę biurową nie potrzebują laptopa za 2.5 tys. złotych, z drogą grafiką i 8GB RAM-u. To co oferuje Chromebook, którego różne odsłony kosztują w granicach 300 $, jest w stanie zaspokoić wymagani handlowca czy dziennikarza.

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft wyciągnął wnioski z lekcji, którą daje Google, i postanowił powalczyć ze swoim odwiecznym rywalem również na tym polu. Do tej pory flagowym urządzeniem MS były tablety Surface, które reklamowane były jako zamiennik klasycznych laptopów, w mniejszych wygodniejszych rozmiarach. Jednak w przypadku Surface'ów zaporowa była cena, zdecydowanie za wysoka dla przeciętnego użytkownika, który nie do końca rozumiał złożoność tych urządzeń.

Surface'y nie były hitem sprzedażowym, zaryzykowałbym nawet tezę, że były niewypałem. Zatem Microsoft dalej szuka niszy, w której mógłby zdobyć dominację, która zagwarantuje mu zastrzyk pieniędzy. Niecały miesiąc temu spółka ogłosiła, że będzie pracowała nad supertanim laptopem wyposażonym w system operacyjny z okienkami. Wygląda na to, że dzięki stronie MobileGeeks poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące tych urządzeń.

Jeden z pierwszych tanich laptopów zostanie wyprodukowany przez HP. Będzie posiadał 14 calową matrycę o rozdzielczości 1366 x 768. Pod obudową znajdziemy procesor AMD, prawdopodobnie zintegrowany układ scalony APU, 2GB RAM-u i 32 lub 64GB dysk, z możliwością rozbudowy o pojemność karty SD. Dodatkowo użytkownicy w promocji otrzymają 100GB pojemności na platformie OneDrive, wirtualnym dysku Microsoftu. Laptop będzie pracował na Windowsie 8.1. Na sam koniec zostawiłem informację najbardziej pikantną: cenę. Otóż cena laptopa ma oscylować w okolicach 200 $.

Jeżeli informacje te zostaną potwierdzone, to będziemy mogli mówić o poważnym wyzwaniu rzuconym w stronę Google. Nie znam urządzenia na rynku, które w podobnej cenie oferowałoby podobne podzespoły. Sama cena Windowsa 8.1 to zaledwie kilkadziesiąt dolarów mniej. Niestety musimy poczekać na oficjalną informację pochodzącą od Microsoftu, zanim będziemy na dobre rozpływać się nad tą ofertą.

Data wydania laptopów nie jest jeszcze znana, jednak wszystko wskazuje na to, że już niebawem powinniśmy poznać szczegóły. Nie zdziwiłbym się, gdyby tanie laptopy od MS zadebiutowały w okolicach gwiazdki, najlepszego okresu dla sprzedawców i producentów elektroniki. HP nie będzie odosobnione w produkcji tanich laptopów z okienkami, wkrótce mamy poznać innych producentów. Czekamy z niecierpliwością.

Grafika [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftlaptopChromebook