Gry

Nie pobieraj plików APK z Super Mario Run! To pułapka

Jakub Szczęsny
Nie pobieraj plików APK z Super Mario Run! To pułapka
112

Super Mario Run, gra, która najpierw ukazała się tylko dla urządzeń z iOS na pokładzie wreszcie zawita do sprzętów z Androidem. W sklepie Google Play pojawiła się nawet strona dotycząca tego tytułu, ale niemożliwe jest na razie pobranie gry, dopóki Nintendo nie ogłosi jej oficjalnego debiutu. W związku z ogromnym zainteresowaniem graczy, cyberprzestępcy postanowili zastawić pułapki - opublikowali w zewnętrznych źródłach pliki APK, rzekomo z wersją beta gry.

Pobierając plik APK z zewnętrznego źródła narażamy się na pobranie złośliwego oprogramowania na nasz telefon komórkowy. W aplikacji nie znajdziemy wcale Super Mario Run - po nadaniu jej uprawnień, na naszym urządzeniu zainstalowany zostanie malware, który rozpocznie proces wykradania naszych danych: wiadomości, kontaktów, zapisanych haseł. Trzeba wiedzieć o tym, że Nintendo wcale nie rozpoczęło programów betatestów swojej gry dla Androida. Strona tytułu w sklepie pozwala na "zamówienie" przez zainteresowanych powiadomienia o tym, że tytuł został wydany - by pobrać go jak najszybciej. Natomiast, o programie wczesnych testów nic nie wiadomo i prawdopodobnie, nawet się on nie odbędzie.

Podobnie rzecz miała się w przypadku innych, bardzo głośnych tytułów. W przypadku Pokemon GO, w zewnętrznych, niecertyfikowanych repozytoriach znajdowano pliki, które wcale nie zawierały w sobie gry, lecz złośliwe oprogramowanie. Tak jak i w tym przypadku, cyberprzestępcy żerowali na tym, że gracze nie mogli się doczekać, aż tytuł zostanie oficjalnie wdrożony na innych rynkach. Dlatego też, należało się pilnować podczas instalacji aplikacji z zewnętrznego źródła.

Nie tylko Super Mario Run - należy uważać w przypadku każdej aplikacji z zewnętrznego źródła

Po pierwsze, należy szukać aplikacji jedynie w sprawdzonych miejscach. Relatywnie bezpieczny jest APKMirror, gdzie programy są sprawdzane przez opublikowaniem. Również użytkownicy chętnie komentują jakość umieszczanych tam propozycji. Jeżeli coś jest nie tak - szybko uda nam się to sprawdzić, a redakcja APKMirror szybko rozprawia się z tym, czego nie wychwycono w drodze weryfikacji.

Po drugie, jeżeli nie czujemy się na siłach, by weryfikować aplikacje, które chcemy zainstalować, lepiej nie zabierać się za pliki z zewnętrznych źródeł. Programy w Google Play są sprawdzane pod kątem zawierania w sobie złośliwego oprogramowania.

Powyższe punkty nie tyczą się tylko Super Mario Run, ale także i każdej aplikacji, którą możemy zainstalować na naszym urządzeniu z Androidem. A lepiej nie ryzykować - utrata danych z telefonu komórkowego bądź tabletu może być nawet bardziej bolesna, niż w przypadku komputera. Zwłaszcza, jeżeli na smartfonie lub tablecie wykonujemy operacje bankowe.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile