Gry

Od jutra Steam przestanie wspierać dwie starsze wersje systemu Windows

Konrad Kozłowski
26

Czy mamy na sali użytkowników Windows XP lub Windows Vista? Jeśli ktokolwiek podniósł rękę i zamierza korzystać ze Steama, to czas na aktualizację!

Wyczekiwanie nowych wersji systemu, kolejnych generacji urządzeń i wielkich premier to jedne z najciekawszych okresów w branży technologicznej, która uwielbia rozmach i głośne debiuty. Nie inaczej sprawa wyglądała w przypadku systemu Windows, który w różnych odstępach czasu, ale zawsze z przytupem był przedstawiany użytkownikom i klientom korporacyjnym. Ekscytowaliśmy się każdą kolejną premierą, by później zachwycać się lub narzekać na ostatnie dokonanie Microsoftu.

Historia lubi się powtarzać i podobnie jak po świetnym Windows XP doczekaliśmy się bubla w postaci Windows Vista, tak po udanym Windows 7 dostaliśmy potworka, czyli Windows 8, którego łatanie i poprawianie zajęło Microsoftowi niemało czasu. Ostatecznie porzucono cały projekt, mimo że robiono wszystko, bo Windows 8(.1) wyszedł na prostą. Później nadszedł czas Windows 10 i wszystko uległo zmianie - od tamtej pory nie czekamy na nowego Windowsa jako takiego, bo regularne aktualizacje dziesiątki powodują, że mamy do czynienia jednocześnie z tym samym, jak i nowym Windowsem przez cały czas. Takie podejście sprawdza się przy platformach mobilnych i jak widać Windows 10 kroczy tą samą drogą. To, że Microsoft miewa problemy z dowiezieniem niektórych paczek aktualizacji, to zupełnie inna sprawa...

Skąd taki długi wywód? Ponieważ dwie najmilej wspominane przeze mnie wersje Windows (pozwólcie mi to za chwilę wytłumaczyć!) przestaną być od jutra wspierane przez największy sklep cyfrowy z grami. Steam, zgodnie z zapowiedziami, zakończy obsługę obydwu systemów z początkiem 2019 roku. Nie sądzę, by wśród naszych Czytelników znalazła się choć jedna osoba wciąż używająca XP lub Visty i grająca na Steamie, ale jeśli tak jest, to jedynym rozwiązaniem na tę sytuację jest instalacja Windows 7 lub nowszej wersji okienek. Ile osób nadal używa Windows XP? Co ciekawe, system figuruje w zestawieniu Steama z wartością 0,12%. Windows Vista zapewne załapałby się w kategorii "Inne" (0,09%). Pod względem popularności wśród użytkowników Steam cały czas rządzi Windows 10 (64 bit) z udziałem 66,15%, a na drugim miejscu znajduje się Windows 7 (64 bit) z wynikiem 27,63%. Ciekawie wygląda miejsce trzecie - wynik to 3,75% dla Windows 8.1 (64 bit) wyprzedzający 32 bitowe wydanie Windows 7.

Skąd moje zamiłowanie do XP i Visty? Pierwszy system był przeogromnym krokiem naprzód dla użytkowników komputerów PC, przyniósł sporo solidnych nowości oraz odświeżony wygląd, a przede wszystkim działał niezawodnie i raczej nie sprawiał problemów (po SP2). Vista oczywiście cieszy się złą sławą, ale niezwykle doceniam starania pracowników Microsoftu w przygotowaniu interfejsu graficznego, który na tamte czasy był czymś naprawdę fajnym. Oczywiście nie można unikać najważniejszych zaniedbań przy projektowaniu Windows Vista, ale efekty wizualne były podwaliną dla wyglądu Windows 7, co widać gołym okiem. Najwyraźniej Microsoft potrzebował jeszcze jednej generacji, by równie udane zmiany wdrożyć pod maską, ale siódemka to już opowieść na inną okazję. Czy w kontekście porzucenia wsparcia przez Steam? Na to z pewnością będziemy musieli jeszcze zaczekać, bo sklep nie zrezygnuje z tak dużej części klientów zbyt prędko.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu