Ciekawe strony

Startupy made in Poland

Grzegorz Marczak
Startupy made in Poland
10

Trochę czasu minęło odkąd ostatni raz pisałem o jakimś polskim start-upie. Mam zamiar teraz w, krótkim podsumowaniu przedstawić kilka z nowych serwisów (lub takich o, których wcześniej nie pisałem). Idzie nowe Krótko o powyższych starterach: AXV.pl – AXV to polski czytnik on-line kan...

Trochę czasu minęło odkąd ostatni raz pisałem o jakimś polskim start-upie. Mam zamiar teraz w, krótkim podsumowaniu przedstawić kilka z nowych serwisów (lub takich o, których wcześniej nie pisałem).


Idzie nowe

Krótko o powyższych starterach:

AXV.pl – AXV to polski czytnik on-line kanałów RSS. Autorzy włożyli dużo pracy aby serwis oferował wszystkie potrzebne nam narzędzia i funkcje, mamy więc kanały tematyczne, mamy możliwość wyszukiwania w rss-ach informacji. Serwis wyposażony jest we wszystko co jest potrzebne – niestety mając takiego przeciwnika jak google reader życie nie jest lekkie.

Ale bobas - jeśli jesteś młodym rodzicie to długo nie trzeba będzie ci tłumaczyć po co on. Możemy chwalić się naszym bobasem poprzez umieszczenie w serwisie tym zdjęć swojej pociechy, możemy też prowadzić bloga. Serwis funkcjonalnie raczej prosty – ale przyjemna grafika połączona z zdjęciami dzieciaczków może się podobać.

Ankietka.pl - serwis to budowania ankiet w internecie, w odróżnieniu od webankieta.pl gdzie budujemy raczej poważniejsze badania internetowe. Serwis wykonany jest bardzo elegancko, ale wydaj mi się, że to nie wystarczy. Wokół takich serwisów nie zbuduje się społeczności, wątpię też czy ktoś będzie w stanie zapłacić za przeprowadzenie ankiet (czyli za skorzystanie z serwisu). Konkurencja również jest silna.

Deszczowce.pl – shoutbox lub quiz na twojej stornie - taką funkcjonalność daje nam serwis (swoją drogą skąd taka nazwa to tego typu działalności?). Wydaje się, że era shoutbox-ów minęła – ale mogę się mylić.

Dziejesię.pl – serwis społecznościowy dla mieszkańców łodzi. Mamy tu wszystko czego nam potrzeba, forum, mapy, miejsca i wydarzenia. Pomysł dobry, wykonanie również – dużo treści – jednym słowem ciekaw miejsce dla łodzian.

Gastronauci.pl – Zostań krytykiem kulinarnym. W serwisie, każdy może dodać recenzje restauracji, może dodać nowy lokal lub ocenić już istniejące w serwisie restauracje. W chwili obecnej wpisów jest jeszcze niezbyt dużo ale ja już znalazłem ciekawą restaurację dla siebie!

Topstudia.pl - Mechanika podobna jak przy astronautach, na postawie nadesłanych przez studentów opinii tworzony jest ranking szkół wyższych w Polsce. W serwisie oprócz rankingu możemy też porównywać szkoły i np.: sprawdzić czym równią się w ocenach szkoły państwowe od szkół prywatnych

Piweczko.org – To serwis dla smakoszy piwa, możemy dyskutować na temat piwa, oceniać piwa. Jest też katalog piwny oraz browarów. Serwis agreguje też informacje jakie pojawiają się w sieci na temat piwka - smacznego !

RankingPolityków.pl – prosty serwis gdzie można oddać głos na swojego ulubionego polityka. Naprawdę trudno coś więcej napisać bo nie ma o czym. Niestety ale chyba nie cieszy się największą popularnością skoro na prowadzeniu jest cały czas Korwin Mikke z 35 głosami.

V10.pl – serwis motoryzacyjny, który również nie dawno wystartował. W porównaniu do powyżej wspomnianych serwisów różni się tym, że jest to tradycyjny serwis informacyjny (żadne web 2.0 – treści dodawane są przez 14 osobową grupę redaktorów). W serwisie znajdziemy dużo informacji na temat motoryzacji. Jednym z serwisów na v10.pl jest serwis dedykowany wyścigom formuły pierwszej – patrząc na ilość news-ów jest to chyba najbardziej dynamiczny serwis na temat F1 w Polsce ( tworzą go pasjonaci tego sportu).

V10.pl ma jeszcze jedną rzecz, która bardzo mi się podoba – hasło przewodnie „z benzyną we krwi” nic dodać nic ująć.

Oczywiście różowo nie będzie, motoryzacja to domena polskich portali + kilku niezależnych serwisów z ogłoszeniami. Walka o miejsce w pole postion będzie na pewno bardzo trudna.

Podsumowując tę mało grupę serwisów, można powiedzieć, że nie jest źle. Mamy tutaj i duże serwis (v10.pl) i te mniejsze ale za to pomysłowe (gastronauci.pl), mamy też polskie odpowiedniki zagranicznych serwisów ale z własnym charakterem. Wydaje się, że po bumie na tworzenie kolejne klony digg.com czy youtube.com sytuacja nieco się ustabilizowała i pojawiające star-up są coraz ciekawsze.

Ciekawy jestem, który z wymienionych serwisów ma waszym zdaniem największe szanse na sukces?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu