Praca w IT

Oto najpopularniejsze języki programowania. Wyniki ankiety dla 65 tys. programistów z całego świata

Grzegorz Ułan
Oto najpopularniejsze języki programowania. Wyniki ankiety dla 65 tys. programistów z całego świata
102

Do tej pory publikowaliśmy na Antyweb raporty z badań przeprowadzanych wśród polskich programistów, a odnoszące się do ich pracy w zawodzie, na przykład popularnych językach programowania, w których kodują czy ich doświadczeniu w programowaniu. Jednak dzięki niedawnemu badaniu Stack Overflow 2020 możemy sprawdzić, jak to wygląda pośród developerów na całym świecie.

W badaniu Stack Overflow 2020 przepytano aż 65 tysięcy programistów z całego świata, z Polski było ich nieco poniżej 2%.

Zacznijmy od specjalizacji, najwięcej z programistów określiła się jako Back-end Developer - 55,2%, ale niewiele mniej jest już Full-stack Developerów, czyli posiadających umiejętności od backendu i frontendu, specjaliści którego stanowią trzecią siłę - 37,1%.

Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N:

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na tzw. fullstack developerów, a więc tych, którzy potrafią programować zarówno warstwę backendową jak i frontendową, albo na ekspertów od DevOps, łączących kompetencje programistyczne i administratorskie. Rynek więc wydaje się potwierdzać słuszność filozofii wszechstronności. Sprawdza się tu stary koncept “umiejętności T” (T-shaped skills), gdzie przy byciu ekspertem w jakimś obszarze (linia pionowa), ma się też kompetencje, niekoniecznie już eksperckie, w innych obszarach (linia pozioma).

Jeśli chodzi o doświadczenie programistów, najwięcej z nich koduje od 5 do 9 lat - 30%, drugim progiem jest okres od 10 do 14 lat, a trzecie grupa koduje od mniej niż pięciu lat.

Kiedy badani programiści napisali swoją pierwszą linijkę kodu? Najwięcej z nich zrobiło w wieku pomiędzy 14 a 15 lat - 19,2%, rok później 16,3%, a rok wcześniej 16%. W podziale na kraje z kolei, wśród polskich programistów średnia wyniosła 14,2 lata.

Przejdźmy już do edukacji, najwięcej programistów ukończyło I stopień studiów - 46.2%, na dalszą edukację i wyższe tytuły zdecydowało się 22,8% badanych.

Te dwie grupy stanowią większość respondentów, podobnie zdecydowana większość programistów uważa, że edukacja formalna jest przynajmniej w minimalnym stopniu ważna. Jedynie 16% programistów uważa, że nie jest do niczego potrzebna w tym zawodzie.

Czas na tytułowe dane, odnoszące się do najpopularniejszych języków programowania wśród developerów. Zdecydowanym liderem jest tu JavaScript - 67,7% wskazań, na drugim miejscu mamy HTML/CSS - 63.1% i podium zamyka SQL - 54.7%.

Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N:

Poza najbardziej popularnymi językami programowania, respondenci wymienili jeszcze ponad 20 innych. Nic dziwnego. Wiele współczesnych komercyjnie tworzonych systemów IT łączy w sobie kilka technologii. Wart wyróżnienia jest wzrost popularności Pythona, często wspierającego rozwiązania z dziedziny data science i AI. Natomiast już inny z zauważalnych współcześnie trendów - wzrost popularności rozwiązań chmurowych - może dokonywać się przy użyciu różnych języków.

Jeśli chodzi o platformy systemowe, na których kodują programiści na całym świecie, zdecydowanie na czele wysuwa się Linux i Windows. Przy czym podstawowym systemem operacyjnym programistów pozostaje Windows - 45,8%, Mac OS - 27,5% wskazań, Linux - 26,6% i z ułamkiem procenta mamy tu jeszcze BSD.

A jakich narzędzi używają do współpracy w zespołach? Nie będzie tu zaskoczenia, na pierwszym miejscu mamy GitHub, dalej Slack i Jira.

Na koniec zerknijmy na najciekawszy wykres, czyli języki programowania, które są najlepiej opłacane. Największa mediana wynagrodzeń - 76 tysięcy dolarów dotyczy specjalistów Perl i Scala, a nieco mniejsza mediana wychodzi wśród developerów specjalizujących się w Go, Rust czy Ruby.

Źródło: Stack Overflow/informacja prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu