10

Spotify na PS4? Dla mnie super opcja

Jeśli macie w domu PlayStation 4, a nie posiadacie kina domowego lub telewizora obsługującego ten popularny serwis, nowa propozycja od Sony może okazać się bardzo interesująca. Ale jeszcze więcej frajdy jest ze słuchania własnych list podczas grania. Przetestowaliśmy debiutujące właśnie na PS4 Spotify i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystko działa prawie idealnie. Dobra […]

Jeśli macie w domu PlayStation 4, a nie posiadacie kina domowego lub telewizora obsługującego ten popularny serwis, nowa propozycja od Sony może okazać się bardzo interesująca. Ale jeszcze więcej frajdy jest ze słuchania własnych list podczas grania. Przetestowaliśmy debiutujące właśnie na PS4 Spotify i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystko działa prawie idealnie. Dobra robota.

Podobnie jak na innych urządzeniach, Spotify można na PS4 słuchać posiadając wersję abonamentową lub darmową. W tym drugim przypadku musicie jednak liczyć się z reklamami uprzykrzającymi słuchanie muzyki. Instalacja i konfiguracja aplikacji jest banalnie prosta. Spotify powinno samo pojawić się na liście posiadanych przez Was aplikacji, jeśli jednak tak się nie stanie, bez problemu odnajdziecie je w PlayStation Store. Waży 10 megabajtów.

Spotify

Kolejnym etapem jest logowanie. Dokonać tego można na dwa sposoby. Pierwszy – standardowy – to podanie nazwy użytkownika i hasła. Jeśli nie pamiętacie tego drugiego, będziecie je mogli łatwo przypomnieć sobie z poziomu aplikacji na PS4. Jeśli nie macie ochoty na wpisywanie danych na padzie do konsoli, udostępniono fajną opcję, która wykorzystuje trzymane pod ręką urządzenie mobilne. Gdy smartfon lub tablet z zainstalowanym (i zalogowanym) Spotify jest w tej samej sieci domowej co PlayStation 4, wystarczy skorzystać z opcji Spotify Connect, wybrać konsolę i sprzęty zalogują się za nas.

Spotify PS4

Potwierdzenie połączenia kont Spotify i PlayStation Network to już tylko formalność. Aplikacja jest przejrzysta, choć trudno powiedzieć, by zaimplementowano tam wiele opcji. Możemy przeglądać zawartość serwisu, najpopularniejsze listy odtwarzania oraz zajrzeć do własnej biblioteki. Znajdziemy tam, podobnie jak na komputerze czy urządzeniu mobilnym, stworzone lub obserwowane przez nas listy odtwarzania. Całość wykonana jest na dużych kaflach. Ma to swoje plusy – przede wszystkim przejrzystość i łatwy dostęp do okładek albumów, ale przy dłuższych listach przeskakiwanie przesuwając ekran w prawo i w lewo może okazać się monotonne. Lista tekstowa byłaby wygodniejsza.

Spotify PS4

Spotify PS4

Największa frajda ze Spotify na PS4 to jednak nie używanie aplikacji jako stacjonarnego odtwarzacza, ale możliwość puszczania własnych list odtwarzania podczas grania. Zasada jest prosta – najpierw włączamy Spotify, potem grę. Co ważne, aplikacja po prostu działa w tle i nie ma znaczenia, czy akurat gramy, czy patrzymy na ekran ładowania. Testowałem to rozwiązanie przede wszystkim przy Grand Theft Auto V i poza sporadycznym przycięciem muzyki podczas ekranu ładowania trybu fabularnego wszystko działało sprawnie. Co najważniejsze, gra nie zwalniała, nie doczytywała więcej niż bez włączonego Spotify.

Ale jak przełączać utwory podczas grania? Wystarczy nacisnąć znajdujący się na padzie przycisk PlayStation by wejść do skróconego menu. Znajdziecie tam pasek głośności Spotify, jak również informację, że można przełączać się pomiędzy utworami na poziomie włączonej listy odtwarzania. Działa to sprawnie – wystarczy nacisnąć prawy lub lewy „bumper” (L1, R1). Z tego samego menu można również wyłączyć aplikację (grę lub Spotify). Wybaczcie jakość zdjęcia, konsola nie pozwoliła mi na zrzut ekranu w tym menu.

Spotify PS4

Spotify Connect z PS4Ale co jeśli chcemy zmienić włączoną listę na inną? Wbrew temu, co wydawało mi się na początku, ponowne wejście do Spotify nie wyłącza włączonej gry, ale jedynie ją zawiesza. Ale jest na to prosty, wygodniejszy sposób. Wspomniany na samym początku Spotify Connect jest bowiem najlepszym rozwiązaniem. Generalnie jest świetnym pomysłem, bo pozwala kontrolować włączone na PlayStation 4 Spotify z poziomu urządzenia mobilnego. Działa to na tej samej zasadzie co połączenie z komputerem lub głośnikiem znajdującym się w tej samej sieci. Urządzenie mobilne pełni wtedy rolę pilota – super sprawa.

Oczywiście nie wszystko jest idealne. Aplikacja jest bardzo skromna, nie pokazuje na przykład aktywności znajomych. Mechanizmy wyszukiwania działały bez problemów, czego nie można powiedzieć o menu konsoli. Wspomniałem o tym, że Spotify nie wpływa na płynność działania włączonych w tym samym czasie gier, sprawia jednak, że menu konsoli potrafi nieprzyjemnie przyciąć.

Tak czy inaczej Spotify na PS4 to świetny pomysł. Działa sprawnie, jest proste w konfiguracji i obsłudze. Wykorzystanie urządzeń mobilnych jako pilotów to strzał w dziesiątkę. Dla mnie to również świetny stacjonarny odtwarzacz Spotify. Nie posiadając odpowiedniej aplikacji w kinie domowym i telewizorze musiałem dotychczas posiłkować się podłączaniem urządzenia mobilnego do kina domowego za pomocą przewodu. Dzięki Spotify na PS4 już nie muszę. A że podczas grania lubię posłuchać sobie własnej muzyki, takie rozwiązanie jest dla mnie idealne.

Grafika: 1