Spotify

Spotify skarży się na Apple do Komisji Europejskiej w sprawie nieuczciwej konkurencji

Piotr Kurek
2

Spotify oskarża Apple o nieuczciwą konkurencję i zgłasza się do Komisji Europejskiej oczekując stanowczej reakcji i wyciągnięcia konsekwencji. Szwedzkiej firmie nie podoba się tak zwany „Apple Tax” i praktyki stosowane przez amerykańskiego giganta.

Czeka na interesujące kilka kolejnych tygodni. W opublikowanym dziś wpisie założyciela i CEO Spotify dowiadujemy się, że szwedzka firma postanowiła zwrócić się do Komisji Europejskiej po pomoc. Przedstawiciele firmy złożyli wniosek o rozpoczęcie postępowania w sprawie nieuczciwych praktyk ze strony Apple. Daniel Ek w obszernym wpisie oskarża Apple o ograniczanie dostępu do produktów, które mogą stanowić realną konkurencję dla rozwiązań oferowanych przez firmę z Cupertino. Chodzi tu głównie o tak zwany „Apple Tax”. Ten narzuca 30% opłatę od wszystkich płatności dokonywanych za pomocą App Store. Firma nie pozwala na przekierowania wewnątrz aplikacji do zewnętrznych systemów płatności i twórcy wielu gier i aplikacji zmuszeni są do podporządkowania się obostrzeniom nakładanym przez Apple.

Zobacz też: No nareszcie! Spotify pozwala wyłączać irytującą opcję, której wszyscy mieliśmy dość

Do tego dochodzą oskarżenia o nakładanie dodatkowych obostrzeń na niektóre firmy. Oprócz wspomnianej już 30%  opłaty dla Apple, która znacząco podnosi ceny abonamentu zakupionego bezpośrednio w App Store, Ek mówi między innymi o uniemożliwieniu wprowadzenia interesujących i oczekiwanych przez użytkowników rozwiązań. To także brak łatwego systemu komunikacji z samymi osobami korzystającymi ze Spotify — aplikacja nie ma możliwości wyświetlania i przekierowywania do zewnętrznych stron ze zniżkami i promocjami. Z tego też powodu posiadacze urządzeń z iOS nie mogą sterować Spotify wykorzystując asystenta głosowego Siri, czy zainstalować aplikacji na Apple Watch. Spotify starało się rozwiązać wszystkie problemy kontaktując się bezpośrednio z Apple, jednak firma nadal pozostaje głucha na prośby szwedzkiego serwisu strumieniowania muzyki.

Ek liczy, że Komisja Europejska zajmie prokonsumenckie stanowisko i wyegzekwuje zmianę polityki względem firm zewnętrznych, których aplikacje mogą stanowić realną konkurencję dla rozwiązań oferowanych przez Apple.

Źródło: Spotify

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu