Jakiś czas temu pisałem o indyjskim lotnisku, które uniezależniło się energetycznie - zasilanie zapewniają mu panele słoneczne ulokowane na dachach bu...
Jakiś czas temu pisałem o indyjskim lotnisku, które uniezależniło się energetycznie - zasilanie zapewniają mu panele słoneczne ulokowane na dachach budynków i na działkach należących do portu. Okazuje się, że w Indiach dzieje się więcej ciekawych rzeczy związanych z energetyką, oszczędnościami na tym polu i zmianami, które mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Media donoszą teraz o wielkiej wymianie oświetlenia ulicznego - nadchodzi czas LED.
Indie nie są pionierem w kwestii umieszczania ledowego oświetlenia w przestrzeni publicznej, ale o nich warto pisać ze względu na skalę realizowanego projektu. Program DELP (Domestic Efficient Lighting Program) ma potrwać kilka kwartałów, a jego celem jest wymiana 20 mln żarówek w lampach ulicznych - tradycyjne oświetlenie zostanie zastąpione przez ledowe. Akcja o dużym zasięgu, więc i koszty olbrzymie: to kilkaset milionów dolarów. Jeśli jednak wierzyć informacjom dostępnym w Sieci, inwestycja szybko się zwróci.
O ile koszt wymiany prognozowany jest na blisko 400 mln dolarów, o tyle roczne oszczędności mają być nawet dwa razy większe. Rachunek jest prosty. Nowe lampy pozwolą ponoć zaoszczędzić nawet 10,5 mld kWh. Żarówki LED trzeba też rzadziej wymieniać, a to prowadzi do kolejnych cięć kosztów. Dla gospodarki kraju wschodzącego, o wielkich ambicjach i rosnących potrzebach energetycznych, takie zmiany są niezwykle istotne. Oczywiście dopiero po kilku latach będzie można stwierdzić, czy wszystko wygląda tak, jak zakładały prognozy.
Pisząc o zyskach, należy wspomnieć, że nie chodzi tylko o ekonomię - przeskakuje się do lepszej i tańszej technologii, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Dewastacja tego ostatniego w imię szybszego rozwoju gospodarczego z czasem zaczyna się mścić, czego najlepszym przykładem Chiny. Kraj i społeczeństwo coraz bogatsze, ale w metropoliach trudno oddychać, woda strasznie zanieczyszczona, koszty wynikające z chorób cywilizacyjnych muszą być astronomiczne. Oświetlenie ledowe nie rozwiązuje tego problemu, ale jest jednym z elementów poprawiających sytuację. Indie mogą patrzeć na swojego wielkiego sąsiada i dochodzą do wniosku, że lepiej zawczasu wdrażać rozwiązania tego typu.
Wymiana oświetlenia ulicznego to część większego planu - podobne zmiany mają być wprowadzane w budynkach użyteczności publicznej, mają być do tego namawiani także obywatele, a państwo zamierza wspierać te przemiany. Chodzi nie tylko o nowy typ oświetlenia, ale też o wdrażanie paneli słonecznych na większą skalę. Słuszna droga, oby więcej takich informacji - nie tylko z Indii.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu