Startups

SpeedUp (LMS) inwestuje w biznes związany z drukiem 3D! Odważnie

Grzegorz Marczak
SpeedUp (LMS) inwestuje w biznes związany z drukiem 3D! Odważnie
4

LMS Invest należący do SpeedUp zainwestował w biznes 3D. Jest to ciekawe ale chyba nadal dość ryzykowna inwestycja. Druk 3D to moim zdaniem niesamowity potencjał choć z drugiej strony na razie nie mamy dowodów na to, że będzie on się przekładał na zyski. Na razie wszyscy fantazjują trochę na tem...

LMS Invest należący do SpeedUp zainwestował w biznes 3D. Jest to ciekawe ale chyba nadal dość ryzykowna inwestycja. Druk 3D to moim zdaniem niesamowity potencjał choć z drugiej strony na razie nie mamy dowodów na to, że będzie on się przekładał na zyski.

Na razie wszyscy fantazjują trochę na temat możliwości wykorzystania drukarek 3D praktycznie wszędzie, osobiście natomiast wypatruję pierwszych naprawdę komercyjnych i masowych wdrożeń.

Abstrahując jednak od rynku, inwestycja bardzo intrygująca. LMS zostaje udziałowcem Omni3d

Omni3D - nowa spółka w portfolio LMS Invest i SpeedUp Innovation - koncentrować się będzie na dostarczaniu klientom biznesowym oraz indywidualnym komponentów (drukarki, software do obsługi druku, materiały oraz części eksploatacyjne) do druku 3D w niskim nakładzie (do 1000 sztuk). Spółka planuje w większości działać w ramach ruchu opensource, korzystając z otwartych zasobów RepRap.

Założycielami Omni3D jest min. Bartek Barłowski, właściciel brandu RapCraft. W tym momencie odeślę was do naszego wywiadu z Bartkiem, bardzo ciekawy i szeroko poruszający zagadnienia druku 3D tekst.

Jeśli chodzi o stronę biznesową to już po pierwszej wizycie na Omni3d.net widać, że obrali jednie słuszny kierunek czyli rynki międzynarodowe. Na chwilę obecną w ofercie mamy natomiast drukarkę 3D w cenie 1500 EUR, 3 rodzaje części zamiennych oraz tworzywo z którego tworzy się wydruki.

Uważam jednak, że skupianie się na tym co jest widoczne w sklepie nie daje możliwości oceny ani skali biznesu ani też potencjału. Druk 3D dopiero rośnie, potrzebne więc będą platformy, oprogramowanie, sklepy z wzorami, miejsca dla powstających społeczności, dla innowatorów itp. Powstaje więc nowa ciekawa nisza (o ile biznes wypali).

Ps. W oficjalnych informacjach nie ma wzmianki o kwocie inwestycji. Jeśli jednak pieniądze pochodził LMS czyli inkubatora posiadającego fundusze z działań 8.1 to wiadomo, że nie była to kwota większa niż 900 tysięcy złotych (nie pamiętam dokładnie ile można dać maksymalnie z 3.1 ale jest to poniżej 900k)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu