Felietony

Specjalnie dla Antyweb.pl twórcy Rezydencji Pałacowej wyjaśniają, na czym polega projekt domów sterowanych iPhonem

Michał Majchrzycki
Specjalnie dla Antyweb.pl twórcy Rezydencji Pałacowej wyjaśniają, na czym polega projekt domów sterowanych iPhonem
Reklama

Marzyliście kiedyś o zamieszkaniu w super nowoczesnym domu jak z „Raportu mniejszości”? To znaczy, nowoczesnym, ale za razem w pełni funkcjonalnym, ni...


Marzyliście kiedyś o zamieszkaniu w super nowoczesnym domu jak z „Raportu mniejszości”? To znaczy, nowoczesnym, ale za razem w pełni funkcjonalnym, nie zaś tylko brylującym niepotrzebnymi bajerami? Takie możliwości pojawiają się coraz częściej – oczywiście dla tych, którzy mają na zbyciu trochę gotówki. Ostatni taki pomysł należy do naszych rodaków.

Reklama

W Wilanowie powstają Rezydencje Pałacowe – mieszkania, które w pełni są zsynchronizowane z iPhone’ami i iPadami. Czy taki pomysł się sprawdzi?

Pierwsze pytanie jakie przyszło mi do głowy to: Czy to jest na poważnie, czy tylko dla szpanu? Patrząc na dotychczasowe pomysły na wykorzystanie urządzeń mobilnych chociażby na rynku hotelarskim mam wrażenie, że obecnie przeważa przede wszystkim podejście „dla szpanu”. Nawet najbardziej błyszcząca karta magnetyczna do drzwi nie jest tak fajnym bajerem, co iPhone, za pomocą którego dostaniemy się do naszego pokoju.

Sensu w tym trochę mało, ale znudzonych klientów zapewne na krótką metę takie rozwiązanie zabawi. Co innego jednak mieszkać w domu, gdzie wszystkim sterujemy z poziomu smartfona/tabletu. Właśnie na coś takiego wpadli deweloperzy zajmujący się Rezydencją Pałacową. Ich plany wyglądają całkiem ciekawie. Przede wszystkim powstał pomysł na zarządzanie automatyką budynku z poziomu iOS. Czyli – obsługa oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji, zasłon i rzecz jasna multimediów. A nawet – podnoszenie łóżka.

Interesującym pomysłem jest personalizacja, czyli możliwość zmiany ustawień dla każdego domownika i dla każdego pomieszczenia w domu. W ten sposób inne funkcje będą uruchamiały się po powrocie do mieszania rodziców, inne dla dzieci itp. iDomem będzie można zarządzać z dowolnego miejsca – wystarczy tylko odpowiednia aplikacja w iPhonie czy iPadzie.





Pomysł wydaje się świetny – przynajmniej w ogólnych założeniach. W pierwszym etapie budowy powstaną 24 domy jednorodzinne położone w sąsiedztwie Parku Natolińskiego. Całość budowy zakładana jest na 48 budynków, a budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Ceny w zaczynają się od 2 mln 450 tys. zł, zaś całość projektu kosztować będzie 124 mln zł.

Ponieważ informacje podane w prasówce to trochę mało, postanowiłem zwrócić się do twórców projektu iHome z kilkoma pytaniami.

Reklama

Michał Majchrzycki, Antyweb: Jak pojawił się pomysł na iHome? Czy był on spowodowany konkretnym zapotrzebowaniem na rynku?

Arkadiusz Płociński (wiceprezes zarządu Real Management), Paweł Okoń (prezes zarządu Intelyo): Obecnie na rynku nieruchomości zaczyna być odczuwalny trend związany z inteligentnymi rozwiązaniami. Jednak w Real Management pomysł na osiedle inteligentnych domów pojawił się już wcześniej, a niedawno został wzbogacony o możliwość integracji ze smartfonami, których popularność stale rośnie. Myśleliśmy o stworzeniu dogodnych rozwiązań dla naszych przyszłych klientów, które jednocześnie wyróżniłyby nasz projekt na tle konkurencji. Inteligentne rozwiązania zapewniają dużą oszczędność energii, komfort i bezpieczeństwo – to również główne potrzeby osób, które szukają idealnego domu. Dodatkowo potrzeby te zaspokaja okolica, w której powstaje inwestycja, czyli zielona część warszawskiego Wilanowa, jak i charakter samych domów. Ponieważ domy powstały w oparciu o bardzo prosty, ponadczasowy design – w nawiązaniu do modernizmu, chcieliśmy związać się z firma, która również charakteryzuje się niepowtarzalnym designem, a jednocześnie jest pionierem w stosowaniu nowych rozwiązań w technologii. Naszym zamiarem było stworzenie domu inteligentnego, obsługiwanego z poziomu urządzeń powszechnie lubianych i używanych. Wspólnie z wyznaczonym przez Apple autoryzowanym sprzedawcą przygotowaliśmy rozwiązanie inteligentnego domu/osiedla z wykorzystaniem do jego obsługi iPhone’a, iPada czy iPoda touch.

Czy wzorowano się na jakichś wcześniejszych zrealizowanych projektach tego typu?

Osiedle inteligentnych domów jest pierwszym projektem tego typu. Oczywiście wcześniej stosowano indywidualne inteligentne rozwiązania w domach i apartamentach, ale nie jako system dla całego osiedla.

Reklama

W kwestii samej technologii inteligentnego domu, twórcy literatury i filmów science fiction budują obraz domów przyszłości już od wielu lat. Dzisiaj te pomysły stają się realne. Jest już kilka realizacji, w których instalacje są w wąskich zakresach kontrolowane równolegle. W naszej koncepcji inteligentnych domów definicja zintegrowanych funkcjonalności wyznacza sposób realizacji całego systemu, ułatwiając jego nadzór i kontrolę. Dwa poziomy integracji decydują o jego sukcesie: pierwszy to warstwa sprzętowa – niezawodne urządzenia firmy Beckhoff stosowane w automatyce budynkowej, drugi to elastyczność oprogramowania

Proszę zdradzić parę szczegółów na temat aplikacji INTELYO

Oprogramowanie Intelyo powstało przy współpracy z naszymi partnerami z automationNEXT. Prace nad obecnym kształtem aplikacji oraz jej możliwości wizualizacyjne to wynik wieloletnich doświadczeń nad doskonaleniem systemu. Współpracujemy dużo dłużej, ale pierwsze rozmowy o oprogramowaniu z taką funkcjonalnością mogły rozpocząć się dopiero w 2005 roku. Rozwój systemu postępuje tak szybko jak rozwój technologiczny, a ponieważ integracja dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych i teletechnicznych w domu, wciąż wyznaczamy sobie nowe cele.


Czy duża liczba możliwości i ustawień, jakie oferuje aplikacja do obsługi iHome nie będzie nużąca w codziennym użytkowaniu?

Możliwości są rzeczywiście nieograniczone – system można rozbudowywać właściwie dowolnie. Klient sam będzie ustalał zakres, w jakim chce mieć zintegrowane funkcje w domu. Sterownik Beckhoffa to urządzenie klasy PC, o odpowiedniej mocy i pojemności, gwarantujące stabilność (zostało wcześniej sprawdzone w rozwiązaniach dla przemysłu). Celem twórców systemu jest ograniczenie nadmiernej i niepotrzebnej aktywności użytkowników do niezbędnego minimum - rozwiązanie jest inteligentne, kiedy „myśli” za nas. Większość procesów jest zautomatyzowana właśnie po to, aby zapewnić komfort. Operacje wykonywane za pośrednictwem iPhone’a czy iPada mają raczej na celu korektę ustawień, jeżeli jest taka potrzeba, lub zmianę na tryb manualny. Dla każdego domownika może być stworzona inna konfiguracja. Oznacza to, że osoby, które lubią panować nad całością i mieć kontrolę nad najdrobniejszymi elementami systemu, mają dostęp do wszystkich „suwaków”, na przykład dla każdej oprawy oświetleniowej niezależnie. Natomiast w tej samej instalacji inny domownik stosuje uproszczoną wersję wizualizacji na swoim iPodzie, na przykład uruchamia gotowe, zapisane scenariusze, zdefiniowane pod pojedynczymi przyciskami. Obsługa jest niezwykle prosta – radzą sobie z nią nawet dzieci.

Czy planowane są aktualizacje aplikacji?

Funkcjonalności aplikacji stworzonej przez INTELYO i zastosowanej w projekcie Rezydencji Pałacowa są stale aktualizowane. Prace wdrożeniowe są prowadzone wielowątkowo. Klienci, którzy zdecydują się na inteligentny dom z systemem INTELYO, mają gwarancję stałego udoskonalania systemu. To trochę jak składanie systemu z „klocków” - można rozpocząć przygodę z inteligencją w domu od podstawowych funkcjonalności i stale dobudowywać lub modyfikować kolejne elementy.

Reklama

Jakich mieszkańców oczekujecie? Czy w iHome mieszkać będą jedynie samotni zamożni, czy też mieszkania mogą być dobrym rozwiązaniem dla rodzin?

Rezydencje Pałacowa to inwestycja skierowana przede wszystkim do rodzin - dotychczas naszymi klientami były głównie rodziny z dziećmi. Zielona okolica, bezpośrednie sąsiedztwo Parku Natolińskiego, kluby jeździeckie, pola golfowe, bogata infrastruktura Miasteczka Wilanów z prywatnymi przedszkolami i szkołami – to wszystko sprawia, że każda rodzina będzie się tam czuła doskonale. Dodatkowo, inteligentne rozwiązania dostępne w domach, które wchodzą w skład osiedla, można z powodzeniem dostosować do ilości użytkowników lub ilości funkcjonalności dzięki dużej skalowalności systemu zarządzania domem.

Dlaczego wybrano system iOS? Ze względu na bezpieczeństwo, popularność, markę?

Apple gwarantuje w swoich urządzeniach bezpieczeństwo, dodatkowo charakteryzuje je odpowiednia jakość i solidne wykonanie. Istotna jest również popularność zarówno marki, jak i samych urządzeń, która zapewne wynika z powyższych cech. Nie bez znaczenia jest też design urządzeń Apple, który charakteryzuje się praktycznym minimalizmem – tak jak modernistyczna architektura domów Rezydencji Pałacowa.

Aplikacja do systemu INTELYO jest do pobrania z App Store za darmo. Obecnie aplikacja i wizualizacja stanu dostępna jest na każdy system operacyjny: iOS, Android, Windows, Linux.

Dziękuję za rozmowę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama