Wyniki badań

Koniec z przegrzewaniem się elektroniki. Japonia znalazła sposób

Patryk Łobaza
Koniec z przegrzewaniem się elektroniki. Japonia znalazła sposób
Reklama

Każdy, kto korzysta z urządzeń elektronicznych, przynajmniej kilka razy odczuł problem przegrzewaniem się ich. Teraz Japońscy naukowcy znaleźli sposób, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki tworzone są smartfony, laptopy, tablety i wiele innych urządzeń.

W dzisiejszych czasach problem przegrzewania się urządzeń, takich jak smartfony czy komputery, jest powszechny. Zjawisko to wynika z ruchu elektronów, które w procesie przetwarzania i przechowywania danych wydzielają energię w postaci ciepła. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, elektronika staje się coraz bardziej skomplikowana i kompaktowa, co tylko potęguje problem przegrzewania.

Reklama

W badaniu opublikowanych 26 września na łamach czasopisma Matter, zespół badawczy złożony z naukowców z POSTECH, Chungnam National University oraz KAIST dokonał przełomowego odkrycia, które może znacząco wpłynąć na rozwój technologii przyszłości. Badacze opracowali nowatorską metodę zwiększającą efektywność technologii wykorzystującej fale spinowe, co stanowi potencjalne rozwiązanie problemu przegrzewania się urządzeń elektronicznych.

Smartfon już się nie przegrzeje. Złoto rozwiązaniem problemu

Jednym z obiecujących rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest technologia transmisji informacji przy użyciu fal spinowych. Fale te mogą przenosić dane bez potrzeby przepływu elektronów, co minimalizuje wydzielanie ciepła. Wykorzystują one właściwości spinów elektronów w izolatorach magnetycznych. Badania wykazały, że zwiększenie różnicy temperatur fal spinowych w materiale może znacząco poprawić efektywność przesyłania informacji. Dotychczas nie było jednak technologii, która pozwalałaby na niezależne kontrolowanie temperatury fal spinowych.

Zespół badawczy opracował innowacyjne rozwiązanie inspirowane chłodnicami silników samochodowych. Zastosowano struktury złota o nanometrowej skali, umieszczone na jednym końcu cienkiej warstwy izolatora magnetycznego. Struktury te skutecznie obniżyły temperaturę fal spinowych w wybranym miejscu, co stworzyło wewnętrzną nierównowagę termiczną materiału. W wyniku tego, efektywność przesyłu fal spinowych wzrosła o ponad 250% w porównaniu do tradycyjnych metod.

Odkrycie to stanowi pierwszy przykład skutecznej kontroli temperatury fal spinowych oraz wykorzystywania tej technologii do poprawy efektywności transmisji informacji. Profesor Hyungyu Jin, który kierował badaniami, podkreślał, że wyniki te mogą stanowić milowy krok w rozwoju technologii przyszłości, umożliwiając lepsze radzenie sobie z problemem przegrzewania się urządzeń elektronicznych. Dr Sang Jun Park, główny autor badań, zwrócił uwagę na szerokie możliwości zastosowania tej technologii w przyszłości.

Grafika: Tomasz Szwast/Antyweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama