Ciekawe strony

Sfora od o2 - naprawdę ciekawie

Grzegorz Marczak
Sfora od o2 - naprawdę ciekawie
24

Michał Brański na swoim blogu na pinger.pl właśnie poinformował o uruchomieniu przez o2 nowego serwisu o nazwie sfora.pl. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że sfora ma być agregatorem treści i na myśl od razu przychodzi wykop. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej i przeczytam FAQ serwisu zobaczy...

Michał Brański na swoim blogu na pinger.pl właśnie poinformował o uruchomieniu przez o2 nowego serwisu o nazwie sfora.pl. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że sfora ma być agregatorem treści i na myśl od razu przychodzi wykop. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej i przeczytam FAQ serwisu zobaczymy, że sfora różni się znacznie od wykopu i podobnych agregatorów treści.

Główne cechy sfory jakie odróżniają ten serwis od typowego digg-a to przede wszystkim: główna strona zapełniana treściami przez redaktorów a nie użytkowników (i tutaj zobaczyłem coś co mi się spodobało, w sforze są również krótkie zajawki po polsku do zagranicznych artykułów oraz newsy własne, są tez oczywiście newsy z innych źródeł), prawy pasek boczny na treści dodawane i "sforowane" przez użytkowników oraz moderacja zgłoszonych treści.
Z tego co widać po głównej stronie Sfora nie ma być kolejny lifestylowym serwisem, jeśli miałbym przywołać jakieś skojarzenie co do zagranicznego serwisu to pierwszy na myśl przychodzi mi Yahoo buzz. Serwis który bardzo szybko zyskał olbrzymią popularność głównie dzięki temu, że newsy które pojawiały się na jego głównej stronie były też publikowane na stronie portalu yahoo (co dawało zabójczy ruch dla źródła newsa).

Po szybkim przeklikaniu sfory nie wpadłem na żaden news który pochodził by od naszych portali (onet, gazeta, interia) natomiast jest kilka linków do serwisów prasy (RP, dziennik itp)i innych polskich źródeł. Nie wiem czy takie jest założenie tego serwisu czy też na razie tak po prostu "wyszło". Myślę, że nawet jeśli przekierowało by się trochę ruch na konkurencyjne portale to i tak warto podawać z nich newsy (o ile oczywiście to jest możliwe).

Bardzo ciekawy jestem jak się sfora będzie rozwijać, redakcja tego serwisu będzie miała pełne ręce roboty przy przeglądaniu zagranicznych serwisów, streszczeniach, przeglądaniu polskich źródeł oraz tworzeniu własnych treści?

Przyznam natomiast, że podoba mi się miks treści od internautów i treści redakcyjnych - całkiem możliwe, że w następnym kroku o2 wpuści jedne news dziennie od internautów na główną stronę (lewy panel serwisu) a może nawet pokusi się o publikację najciekawszych wpisów na głównej o2 (było by to wtedy motywacją do zainstalowania guzika "wysforuj" na naszych serwisach)

Coby jednak nie słodzić za bardzo - to co odpycha mnie od sfory to wygląd tej strony, styl zauważalnie podobny do innych produkcji o2 natomiast w tym wykonaniu bardzo dla mnie nieczytelny. Trudno jest mi zdefiniować do końca co tak naprawdę mnie męczy patrząc na sforę - bardzo możliwe, że jest to duża ilość informacji które nie pozwalają mi się skupić na jednym wybranym newsie i przeszkadzają w szybkim "skanowaniu" treści.

Jak już pisałem kiedyś o2 ma talent to "rozruszania" swoich nowych serwisów - w tym jednak przypadku kiedy mowa jest o treściach które odbiegają tematyką od stylu portalu o2 ten transfer ruchu może nie być taki łatwy. Trudno przecież zaproponować czytelnikom pardon czy lifestylowego serwisu treści z BCC czy NYT.

W każdym razie sfora to bardzo ciekawa inicjatywa, której rozwój z pewnością będę obserwował (no i wreszcie coś co poziomem nie przypomina bobery od agory czy innych serwisów tego typu których ostatnio dość sporo się pojawiło)

Nie mam pojęcia natomiast jak sfora zostanie przyjęta przez internautów i czy docenią oni różnice jakie proponuje ten serwis w stosunku do typowych agregatorów treści - ale kto wie może właśnie na takie usług i tak przetwarzane informacje nadszedł dobry moment?

Ps. Patrząc na blog Brańskiego mam też przeczucie (może mylne), że miał on duży udział w tworzeniu koncepcji tego serwisu lub też był jego pomysłodawcą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu