Płatności i bankowość

Sejm przyjął ustawę o darmowych rachunkach w bankach

Grzegorz Ułan
Sejm przyjął ustawę o darmowych rachunkach w bankach
18

A więc jednak, projekt rządowy, o którym pisałem Wam w lipcu, spotkał się z aprobatą posłów - dziś sejm przyjął jednogłośnie ustawę. Zgodnie z jej założeniami będzie możliwe teraz skorzystanie z podstawowego rachunku płatniczego, za które banki nie będą pobierały opłat.

Oczywiście pod pewnymi warunkami i ograniczeniami. Ale na początek przypomnijmy założenia, które przyświecały rządowi wprowadzając ten projektu do sejmu:

Podstawowy rachunek płatniczy będzie prosty w obsłudze, aby mogli go założyć obywatele, którzy nigdy nie mieli takiego rachunku. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. W ten sposób zostanie zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do podstawowych usług płatniczych.

Co do ograniczeń, bezpłatny rachunek będzie obejmował tylko 5 przelewów w miesiącu, w założeniach było 15, czyli trzykrotnie mniej. Za dodatkowe transakcje bank będzie mógł pobierać opłaty, jednak nie wyższe, niż standardowe w danym banku. Podobnie będzie, jeśli klient będzie chciał korzystać z karty debetowej.

Posiadacz takiego rachunku nie będzie miał możliwości skorzystania z karty kredytowej czy innych kredytowych produktów danego banku.

Źródło.
Foto Open a Bank Account Banking Savings Financial Concept via Shutterstock.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu