Świat

SAP Constellation w chmurze - usprawni pracę projektowe

Grzegorz Marczak
9

SAP-a z racji swoich zajęć zawodowych znam aż za dobrze i jedno co można na pewno powiedzieć o interfejsach systemów ERP tej firmy to to, że użyteczność i ergonomia w nich nie istnieje. Oczywiście nie są to narzędzia w których cechy te są priorytetem, zastanawiam się natomiast jak będzie wyglądał no...

SAP-a z racji swoich zajęć zawodowych znam aż za dobrze i jedno co można na pewno powiedzieć o interfejsach systemów ERP tej firmy to to, że użyteczność i ergonomia w nich nie istnieje. Oczywiście nie są to narzędzia w których cechy te są priorytetem, zastanawiam się natomiast jak będzie wyglądał nowy produkt SAP o nazwie Constellation. Ma to być narzędzie usprawniające pracę grup projektowych pozwalając na dostęp do danych transakcyjnych (z tej opcji będą mogły korzystać również firmy które chcą mieć dostęp przez internet do np. raportów z swoich systemów ERP, CRM itp) i informacji umieszczonych w różnego rodzaju źródłach. Cechą, która charakteryzuje Constellation to działanie w tak zwanej chmurze.

Dużym błędem jest jednak porównywania SAP do Google Wave. Znając SAP-a łatwo się domyślić, że celem dla tego typu aplikacji nie jest ani społeczność ani pozyskiwanie odsłon czy też reklam na własne utrzymanie. Produkty integrujące się z systemami klasy ERP nie są przeznaczone dla użytkowników internetu lecz dla pracowników dużych korporacji i firm konsultingowych pracujących nad projektami.

Chmura w tym przypadku występuje moim zdaniem bardziej jako chwyt reklamowy niż kategoryzacja usługi. Wprawdzie zapowiedziano również stworzenie sklepu z aplikacjami ale wyobrażam sobie, że proces akceptacji programu będzie dużo bardziej surowy niż w przypadku sklepu Apple. Bezpieczeństwo i możliwość tunelowania komunikacji między firmowymi danymi a Constellation, będzie zapewne priorytetem takiej aplikacji. SAP zresztą opracował klika metod na zdalny support systemów klienta poprzez internet - jako zaufany partner z pewnością i tym razem zyska klientów na swój nowy produkt.

Jest tylko jedno ale - SAP chce integrować się z Google Wave. Dla mnie osobiście jest to poważna pomyłka, w której ktoś stara się pomieszać dwa kompletnie różne światy. Nie wiedzę absolutnie żadnych korzyści tego typu połączenia (może jestem krótkowzroczny), chyba że tak naprawdę nie chodzi o integrację lecz o możliwość tworzenia przez klientów własnych bezpiecznych instancji Wave.

W każdym razie bardzo ciekawy jestem jak SAP poradzi sobie Constellation - i to nie tylko od strony funkcjonalności i użyteczności ale również jeśli chodzi o marketing. O tym jak i dla kogo tak naprawdę będzie to narzędzie przekonanym się już w połowie przyszłego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

google wave