Samsung

Samsung ma odpowiedź na Intel Optane - Z-SSD wreszcie trafi do sprzedaży

KP
Kamil Pieczonka
3

Samsung zapowiada swoje dyski Z-SSD już od jakiegoś czasu. W 2016 roku miał w planach wprowadzić do oferty model o pojemności 1 TB, a w 2017 kolejne dwa oferujące 2 oraz 4 TB. Z planów za wiele nie wyszło, ale oto na początku 2018 roku wreszcie debiutują dwa pierwsze modele o pojemnościach... 240 i 800 GB. Czy rzucą wyzwanie dyskom Optane od Intela?

Z-SSD czyli odpowiedź na Intel 3D XPoint

O tym, że dyski Intel Optane bazujące na pamięciach 3D XPoint gwarantują najwyższą wydajność możemy się już przekonać od jakiegoś czasu. Technologia wykorzystana przez Intela to pamięć memrystorowa, zasada jej działania jest nieco inna niż w przypadku pamięci NAND. Bardziej szczegółowo opisałem to w jednym z poprzednich tekstów o dyskach Optane 900P, dlatego tutaj nie będę już tematu rozwijał. Wystarczy wspomnieć, że zapis i odczyt danych w pamięci 3D XPoint odbywa się ze znacznie mniejszym opóźnieniem niż w przypadku pamięci typu NAND.

Samsung jako największy na świecie producent kości tego typu (NAND) obiecywał już od kilku lat, że będzie w stanie stworzyć dysk dorównujący wydajnością pamięci 3D XPoint. Jak się okazało, wcale nie było to takie proste zadanie, bo jak już wspominałem, trwało to dłużej niż zakładano. Wygląda też na to, że nie udało się obejść wszystkich bolączek technologii NAND. Co więcej nie jest to nawet najwydajniejszy dysk SSD w historii, bo ustępuje pod kilkoma względami dyskowi Micron P320h, który debiutował ponad 5 lat temu. Ten nośnik bazował jednak na kościach SLC, które znacznie podnoszą koszt produkcji względem pamięci 3D NAND stosowanych przez Samsunga.

Samsung Z-SSD SZ985

Na ten moment Samsung planuje wprowadzenie do oferty dwóch nośników Z-SSD o pojemności 240 i 800 GB. Oba sprzedawane będą pod postacią karty PCIe i zaoferują podobną specyfikację. Koreańczycy nie opublikowali co prawda jeszcze wszystkich danych i nie wiemy jakie transfery będą w stanie one osiągać, ale w profesjonalnych zastosowaniach pod które przeznaczone są te produkty chodzi przede wszystkim o liczbę operacji na sekundę (IOPS).

Tutaj jest więcej niż lepiej, Samsung zapowiada nawet 750 000 IOPS przy operacjach odczytu, czyli  o 36% więcej niż oferuje Intel Optane 900P. Nieco gorzej wygląda zapis, wtedy wartość IOPS spada do 170 000, co nadal jest rewelacyjnym wynikiem jak na pamięci NAND, ale nawet nie zbliża się do wyniku 500 000 IOPS dla Optane. Samsung poradził sobie też całkiem nieźle z opóźnieniem, to przy zapisie wynosi tylko 16 mikrosekund, pamięci 3D XPoint schodzą co prawda poniżej 10 mikrosekund, ale jak do tej pory żaden dysk SSD nawet nie zbliżył się do tej wartości. Spora w tym pewnie zasługa pamięci podręcznej LPDDR4 o pojemności 1.5 GB.

Dyski Z-SSD od Samsunga robią też wrażenie pod jeszcze jednym względem. Producent ocenia ich wytrzymałość na 30 zapisów całej powierzchni każdego dnia przez 5 lat. W praktyce oznacza to dla modelu o pojemności 800 GB wytrzymałość na poziomie ponad 42 PB (petabajtów). Dla porównania niedawno zaprezentowany model 860 Pro tej samej firmy w wersji o pojemności 1 TB wytrzymuje teoretycznie tylko 1.2 PB zapisów.

Więcej na temat technicznych szczegółów będziemy mogli napisać w połowie lutego jak Samsung oficjalnie zaprezentuje rzeczone nośniki podczas Solid-State Circuits Conference. Wtedy też powinniśmy poznać ceny, które zapewne dla zwykłego zjadacza chleba, nie będą akceptowalne ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu