Samsung

Samsung z największym dyskiem SSD. Nie zgadniecie o jakiej pojemności

Paweł Winiarski
Samsung z największym dyskiem SSD. Nie zgadniecie o jakiej pojemności
1

Koreański producent nie przestaje zaskakiwać. Tym razem nie chodzi jednak ani o telewizor, ani o smartfon.

Pamiętacie dysk SSD o pojemności 15,36 TB, który był wtedy uznawany za największy tego typu nośnik na świecie? Samsung nie spoczął na laurach i postanowił podwoić tę pojemność, umieszczając w obudowie 2,5 cala aż 30,72 TB. Prędkości zapisu tego ogromnego dysku SSD to odczyt na poziomie 2100 MB/s i zapis na poziomie 1700 MB/s.

Tak dużą pojemność udało się osiągnąć używając czipów 3D vertical NAND o pojemności 512 GB. Oczywiście bazując na tej samej technologii, Samsung zamierza sprzedawać również mniejsze dyski SSD - o pojemnościach: 15,36TB, 7,68TB, 3,84TB, 1,92TB, 960GB i 800GB.

Jak nietrudno się domyślić, dysk o takiej pojemności będzie kosztował kosmiczne pieniądze i zwykły, szary użytkownik jeszcze przez wiele lat nie będzie sobie mógł na niego pozwolić. Trzeba jednak pamiętać o firmach, które mogą szukać takich rozwiązań. Z drugiej strony co jest lepsze - jeden duży dysk, czy dwa/trzy/cztery mniejsze? W przypadku awarii urządzenia, na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kilka mniejszych dysków, w przypadku jednego o pojemności 30 TB straty w danych będą na pewno bardziej odczuwalne.

Skoro o dyskach SSD mowa, to jest z nimi dość ciekawa sprawa - otóż wciąż wiele osób ma swoje systemy postawione na klasycznych HDD i nie czuje potrzeby inwestycji w szybszy nośnik. Wystarczy jednak poużywać przez jakiś czas systemu operacyjnego zainstalowanego właśnie na dysku SSD by nie chcieć już nigdy powrócić do starego rozwiązania. Sam od lat nie wyobrażam sobie komputera bez SSD, natomiast zdarzało mi się czasem testować laptopy ze zwykłymi HDD i powiem tak - masakra.

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu