Samsung

Samsung Galaxy Tab S4 - czy wciąż warto go kupić?

Paweł Winiarski
Samsung Galaxy Tab S4 - czy wciąż warto go kupić?
20

Z jednej strony tablety nie zastąpiły laptopów i po okresie dużej popularności, ludzie po prostu przestali je kupować. Z drugiej natomiast żadne inne urządzenie nie daje takiego samego sposobu korzystania i tego samego komfortu. Czy warto kupić tablet? To trudne pytanie, ale jeśli koniecznie chcecie urządzenie z Androidem, Galaxy Tab S4 wciąż będzie dobrym wyborem.

Samsung Galaxy Tab S4 - specyfikacja techniczna

Samsung Galaxy Tab S4 pojawił się na rynku w drugiej połowie 2018 roku, nie jest już więc najnowszym urządzeniem - na rynku dostępny jest już Samsung Galaxy Tab S6. Jednak S4 w czasie swojej premiery miał topowe podzespoły, które wciąż mają na tyle dużo mocy, by gwarantować komfortowe korzystanie - mogą po prostu trochę gorzej radzić sobie z bardziej wymagającymi grami.

Specyfikacja techniczna Samsung Galaxy Tab S4:

 • wymiary: 249,3 x 164,3 x 7,1 mm,
 • waga: 483 g.
 • wyświetlacz: Super AMOLED o przekątnej 10,5” i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli,
 • procesor: ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 835, Adreno 540,
 • 4 GB RAM,
 • 64 GB pamięci wewnętrznej + slot na karty microSD,
 • aparat 13 Mpix,
 • aparat do selfie 8 Mpix,
 • komunikacja: WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, Glonass,
 • USB typu C,
 • 3.5 mm jack audio,
 • bateria: 7300 mAh,
 • cztery głośniki stereo z Dolby Atmos

Samsung Galaxy Tab S4 miał być konkurentem dla laptopów. Czy to prawda?

Pytanie czy laptop jest w stanie zastąpić komputer pojawia się od wielu lat i odpowiedź twierdząca była bazą do ogłaszania ery post-pc. To właśnie w jej myśl tablety i superlekkie ultrabooki miały całkowicie wyeliminować z rynku klasyczne komputery PC oraz normalnych rozmiarów laptopy. Jak sami zauważyliście, tak się nie stało - szczególnie w odniesieniu do tabletów. Po ogromnym boomie na tego typu urządzenia, przyszły chude lata, kiedy producenci notowali ogromne spadki zainteresowania tym segmentem. Ostatecznie większość ludzi kupowała bardzo tanie tablety z kiepskimi podzespołami, a co za tym idzie fatalną wydajnością. Uruchamiały jedynie proste, niewymagające mocy gry, a o pracy na takim urządzeniu można było jedynie pomarzyć, szczególnie że ledwo dawał sobie radę z serwisem YouTube.

Topowe urządzenia typu Samsung Galaxy Tab S4 miały dużo większą szansę na walkę z komputerami, ale zarówno on, jak i najmocniejsze sprzęty konkurencji niespecjalnie wiedziały jak ją podjąć. Winą obarcza się tu przede wszystkim system Android, który cały czas rozwijając się na smartfonach, zaczął ignorować tablety, co przełożyło się na komfort korzystania z tych urządzeń i nowości. Samsung, jak i inni producenci walczyli swoimi nakładkami, ale to też nie przyniosło efektu.

Ale jeśli zapytacie mnie czy da się pracować na Galaxy Tab S4 - odpowiem - "tak". Niezbędna będzie tu jednak dopasowana do tabletu klawiatura, rysik S Pen i zrozumienie ograniczeń tej platformy. Moim zdaniem dopiero iPad Pro, w dodatku z iPad OS ma szansę na tego typu walkę i wiele osób twierdzi, że jest w stanie zastąpić komputer. No chyba, że weźmiecie pod uwagę Samsung Dex i pracę na zewnętrznym monitorze, wtedy funkcjonalność urządzenia jest o wiele większa.

Jeśli natomiast chodzi o gry - producenci zrozumieli, że najwięcej osób bawi się na smartfonach i to przede wszystkim pod nie tworzą i dostosowują swoje produkcje.

Czy na Samsungu Galaxy Tab S4 pogracie w wymagające gry

Samsung Galaxy Tab S4 to wciąż dobry tablet do elektronicznej rozrywki - z kilku powodów. Wykorzystane w nim podzespoły poradzą sobie z większością nowych gier - dodatkowo producenci zrozumieli kilka lat temu, że warto implementować automatyczną optymalizację ustawień graficznych dostosowujących oprawę do sprzętu gracza lub choćby dodać odpowiednie opcje graficzne. Więc nawet jeśli jakaś produkcja na maksymalnych detalach nie będzie działać na Galaxy Tab S4 bardzo dobrze, to można to samodzielnie poprawić.

Samsung Galaxy Tab S4 ma świetny ekran AMOLED i cztery głośniki, granie na nim to duża przyjemność i jeśli macie okazję sprawdzić jak na takiej konfiguracji wyglądają Wasze ulubione produkcje, to koniecznie to zróbcie. Różnica jest znacząca.

Oprogramowanie w Galaxy Tab S4 - czy są widoki na dalsze aktualizacje?

Samsung Galaxy Tab S4 pojawił się na rynku z systemem operacyjnym Android 8.1 Oreo. Aktualnie tabletu można używać wraz Androidem 9, a na oficjalnej liście wsparcia aktualizacjami sprzętów Samsunga widnieje informacja, że Android 10 trafi na Samsung Galaxy Tab S4 w lipcu 2020 roku. To będzie jednak ostatnia aktualizacja systemu Google na ten sprzęt.

Samsung Galaxy Tab S4? A może...

Choć rynek tabletów już dawno mocno się skurczył, Samsung Galaxy Tab S4 wciąż ma konkurencję. Jeśli więc nie chcecie inwestować w sprzęt koreańskiego producenta, rozważcie zakup innych urządzeń. Tablet kosztuje aktualnie około 2100-2400 złotych (w zależności od sklepu i wersji). Za podobne pieniądze możecie też kupić najtańszą wersję iPada Air. Nie ukrywam, że moim zdaniem napędzający go iPad OS jest zdecydowanie lepszym systemem operacyjnym do tabletów, więc i komfort korzystania będzie większy. W podobnym budżecie kupicie też Huawei MatePad Pro, choć podobnie jak w iPadzie Air zauważycie dużą różnicę ze względu na nieobecność świetnego ekranu AMOLED. Polecam też zwrócić uwagę na nieco tańszy model Samsunga, czyli Samsung Galaxy Tab S5e, który również zachwyca świetnym ekranem i w swojej półce cenowej jest świetnym wyborem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu