Recenzja

Bezpiecznie, ale bez szału. W półce cenowej 2000 zł szanse raczej marne - recenzja Samsung Galaxy A72

Paweł Winiarski
Bezpiecznie, ale bez szału. W półce cenowej 2000 zł szanse raczej marne - recenzja Samsung Galaxy A72
16

Samsung obstawił swoimi smartfonami wszystkie półki cenowe i podobno największą popularnością cieszy się "średnia" półka z serią A. Oto Galaxy A72, następca ciepło przyjętego Galaxy A71.

Specyfikacja Samsung Galaxy A72

  • Ekran 6,7 cala Super AMOLED
  • Odświeżanie 90Hz
  • Jasność maksymalna 800 nitów
  • 1080 na 2400 pikseli (394 ppi)
  • Proporcje 20:9
  • Aparaty Główny: 64 MP, f/1.8, PDAF, OIS
  • Teleobiektyw: 8 MP, f/2.4, PDAF, OIS, 3x zoom optyczny
  • Szeroki: 12 MP, f/2.2, 123˚ Makro: 5 MP, f/2.4
  • Selfie: 32 MP, f/2.2
  • Snapdragon 720G
  • Adreno 618
  • 6 GB RAM
  • 128 GB na dane + microSD
  • Bateria 5000 mAh

Wygląd i wykonanie Samsunga Galaxy A72

Podobnie jak w wyglądającym identycznie, ale mniejszym, Galaxy A52, tak samo w A72 zacznę od ślicznego koloru wykończenia obudowy i ogólnie jej projektu, który wizualnie podoba mi się dużo bardziej niż we flagowej serii S. Minimalnie wystająca wyspa na aparaty zamaskowana jest dodatkowo jednolitym kolorem, przez co niemal zlewa się z pleckami, pomalowanymi na świetnie wyglądający pastelowy, matowy fiolet. Miejcie jednak na uwadze, że konstrukcja jest plastikowa i w tej generacji czuć to w zasadzie od momentu wyciągnięcia smartfona z pudełka. Taki "plastic-fantastic" pełną gębą.

Drugie, co od razu poczujecie to rozmiar. Smartfon jest ogromny i o korzystaniu jedną dłonią nie ma mowy, niezależnie od tego jak długie macie palce. Norma IP67 sugeruje, że woda i kurz nie są temu sprzętowi straszne i super, ale nie robi to już takiego wrażenia jak w nieco niższej półce cenowej, którą reprezentował Galaxy A52. Jest złącze słuchawkowe mini-jack 3,5 milimetra, są też całkiem nieźle grające głośniki stereo. Nie jest to poziom zachwycający, ale tego typu dodatki zawsze witam z otwartymi ramionami.

Ekran Samsunga Galaxy A72

Ekran ma 6,7 cala i dość szerokie jak na dzisiejsze standardy oraz cenę telefonu, ramki - szczególnie tę na dole. To oczywiście Super AMOLED, ma rozdzielczość 1080 na 2400 pikseli, jasność maksymalną 800 nitów i odświeżanie 90 Hz. Ta ostatnia wartość jest największą zmianą względem poprzednika, ale skoro tańszy A52 też ma 90 Hz to rozumiem jeśli ktoś oczekiwał nieco wyższej wartości. Zmiana zdecydowanie na plus, więcej niż kiedyś, mniej niż w Galaxy S. Tak czy inaczej ekran jest bez wątpienia jednym z najjaśniejszych punktów tego smartfona. Ma świetne odwzorowanie kolorów, czernie i kąty widzenia, a podwyższone odświeżanie daje uczucie większej płynności podczas korzystania.

Czytnik linii papilarnych umieszczono pod ekranem i działa na podobnym poziomie, co w A52. Czasem się myli, mógłby być nieco szybszy, ale idzie do niego przywyknąć i po odpowiednim wyczuciu nie będziecie zmieniać sposobu odblokowywania smartfona. Wciąż jednak uważam, że przy tych prędkościach lepiej sprawdziłby się czytnik na prawej ściance urządzenia.

Aparaty Samsunga Galaxy A72

Kolejną dużą zmianą i różnicą względem A52 jest 8 Mpix teleobiektyw ze światłem f/2.4 oferujący 3 krotny zoom optyczny. W półce 2 tysięcy złotych nie jest to standardem, tym bardziej warto docenić ten dodatek. Czy jednak kadr wycięty z podstawowych 64 megapikseli głównego aparatu będzie się tak bardzo różnił jakością od optycznego 3-krotnego zooma z 8 megapikselami kiedy wrzucimy je na Facebooka czy Instagrama, a algorytm kompresji i tak pogorszy jakość? Nie sądzę. Szczególnie, że Smartfon sam wydaje się decydować kiedy wykorzystać teleobiektyw, a kiedy wyciąć zdjęcie z większej matrycy. Sądzę natomiast, że kiepską opcją jest ograniczenie trybu nocnego jedynie do głównego aparatu, czego na przykład nie widziałem w tańszym A52.

Zdjęcia może nie rzucają na kolana, nie mają wodotrysków, ale są solidnie. Aparaty mają bardzo dobry autofocus, a kolory nie są przesadzone. Rozpiętość tonalna jest duża, więc w razie czego można je obrobić zgodnie z własnymi potrzebami.

Wideo nakręcimy w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 fps i optyczna stabilizacja przy 4K szału nie robi. Jeśli natomiast chcecie skorzystać z opcji dodatkowej stabilizacji, aplikacja ogranicza nagranie do fullHD. Płynność obrazu faktycznie się poprawia, zauważalnie jednak zmniejsza się jakość finalnego filmu. Darowałbym więc sobie używanie tej opcji.

5000 mAh to około półtora dnia pracy, oszczędni wyciągną też dwa, szczególnie jeśli zmniejszą odświeżanie do 60 Hz. Szybkie ładowanie tylko 25 Watów i trwa sporo, bo około 1,5 godziny. Nie ma indukcyjnego ładowania, więc producent ogranicza nas jedynie do kabla, na szczęście ładowarka jest w zestawie.

Podzespoły i wydajność Galaxy A72

Smartfona napędza Snapdragon 720G czyli ten sam układ, co w mniejszym, tańszym A52. Czy to źle? Nie, ale znów niewiele zyskujemy decydując się na wyższy model. Do tego 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane, które można rozbudować kartami microSD. Taka konfiguracja w żadnym wypadku nie sprawi, że Galaxy A72 będzie królem wydajności, ale do codziennego użytkowania w zupełności wystarczy. Smartfon działał płynnie, poza pojedynczymi przypadkami się nie przycinał i nie sprawiał wrażenia ociężałego. Jeśli jednak planujecie przesiadkę z ubiegłorocznego modelu ze Snapdragonem 730, bo liczycie na wyższą wydajność, to będziecie rozczarowani GeekBench jasno daje doi zrozumienia, że wynik w teście single-core różni się marginalnie, a w multi-core nowszy Galaxy A72 wręcz przegrywa.

Po lewej stronie Galaxy A72, po prawej ubiegłoroczny Galaxy A71:

Na pokładzie Android 11 i nakładka Samsung One UI w wersji 3.1. Wielokrotnie wspominałem, że ja się z nią lubię. Nie jest ciężka, dobrze mi się z niej korzysta, jest intuicyjna, bardzo ładna i przemyślana. Ma kilka ciekawych trybów i funkcji, które zdają egzamin również na tym smartfonie.

Galaxy A72 to bez wątpienia smartfon bezpieczny i tak samo został wyceniony. Kosztuje 1999 złotych i to jest taka typowo samsungowa kwota za tę serię, bo identycznie wyceniono rok temu Galaxy A71. To w większości przypadków smartfon lepszy, a zmiany są zauważalne. Ekran z wyższym odświeżaniem, obiektyw makro, wodoodporność i głośniki stereo. Boli trochę brak wzrostu wydajności względem zeszłorocznego modelu, przez co nie jestem przekonany czy warto się przesiadać z A71. A rozważając zakup chyba wybrałbym jednak tańszego A52, bo zysk względem droższego modelu jest znikomy.

Pozostaje pytanie, czy nie lepiej zainteresować się tańszą konkurencją, która często oferuje więcej jeśli chodzi o sprzęt. Na pewno jednak nie oferuje 4 letniego wsparcia aktualizacjami, co jak zauważyłem dla wielu osób jest powodem do zakupu smartfona koreańskiego producenta. Jeśli jesteście jedną z takich osób, to będziecie z A72 zadowoleni. To solidny smartfon i może nie najlepsza, ale warta rozważenia pozycja na liście zakupowej z budżetem 2 tysięcy złotych.

Zalety

  • Świetny ekran Super AMOLED z odświeżaniem 90 Hz
  • Głośniki stereo
  • Norma IP67

Wady

  • "Tylko" Snapdragon 720G
  • Bardzo odczuwalnie plastikowa obudowa
  • Brak indukcyjnego ładowania

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu