AMD

Wydajność nowych procesorów sprawdzona na 2 tygodnie przed rozpoczęciem sprzedaży

Mateusz Stach
Wydajność nowych procesorów sprawdzona na 2 tygodnie przed rozpoczęciem sprzedaży
3

Na CES 2018 AMD ogłosiło desktopowe procesory Ryzen ze zintegrowanymi układami graficznymi Vega. Od tego czasu nie milkną domysły odnośnie ich możliwości.

Właśnie pojawiły się pierwsze nieoficjalne wyniki benchamrków APU, których sprzedaż ma się rozpocząć w połowie lutego. Przy okazji sprawdzono też dwa inne nowe układy z rodziny Ryzen 3, również zapowiedziane w Las Vegas.

AMD Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G to pierwsze procesory w architekturze Zen do komputerów stacjonarnych wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Oba mają po cztery rdzenie, ale Ryzen 5 potrafi liczyć osiem wątków naraz. Ma też wyżej taktowaną grafikę Vega 11 z większą liczbą jednostek obliczeniowych. Okazuje się, że jest to obecnie najwydajniejsza grafika zintegrowana AMD przetestowana w benchmarku 3DMark 11. Osiągnięte 5162 punkty pozwalają go ustawić w okolicach niezależnej grafiki Radeon RX 550. A więc bez szału, ale nada się to do okazjonalnego grania.

Osoba, która wykonywała pomiary, miała dostęp do wszystkich APU Ryzen. Pozwoliło to porównać ich wyniki. Oraz stwierdzić, że skromniejszy Ryzen 3 2200G z Radeonem Vega 8 osiąga wyniki zbliżone do najmocniejszego obecnie mobilnego APU AMD Ryzen 7 2700U z Radeonem Vega 10. Mobilny Radeon Vega 8 z Ryzena 5 2500U jest już trochę słabszy.

Zdecydowanie bardziej odstają tu jednak wspomniane już mobilne APU Ryzen 3. Nie powinno to dziwić, gdyż układy o oznaczeniach 2300U i 2200U wykorzystują wyraźnie słabsze grafiki Radeon Vega 6 oraz Vega 3.

AMD nadal robi lepsze zintegrowane GPU od Intela

Ogólnie całkiem dobre wyniki zintegrowanych układów graficznych AMD nie powinny dziwić. Od pojawienia się pierwszych APU miały one przewagę nad integrami Intela. Dość powiedzieć, że jedna z najmocniejszych grafik „niebieskich” - Iris Pro 580 – plasuje się gdzieś pomiędzy Radeonami Vega 6 i 8.

Tym samym nie dziwi stworzenie układów typu MCM (multi-chip module) Intel Kaby Lake G. Hybrydowe procesory, takie jak Core i7-8705G, wyposażony w Radeona RX Vega M GL, powinny być jeszcze wydajniejsze. Dostęp do pamięci HBM oraz więcej procesorów strumieniowych robią tutaj robotę.

W ogólnym rozliczeniu okazuje się, że warto czekać na nowe APU AMD. Zanosi się na to, że ich funkcjonalność nie ograniczy się do wyświetlania obrazu na ekranie i ich wydajność zadowoli „niedzielnych” graczy.

Źródło: computerbase

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu