Dubaj wydaje się być miejscem, które określiłbym… poligonem do testowania przyszłości. Wielu z nas, w tym ja, lubi sobie czasem pomyśleć o świecie przyszłości, np. co by było gdyby na miejskim niebie latały podniebne taksówki, albo co by było gdyby rolę policjantów przejęły roboty? Ja lubię sobie tak czasem pogdybać, tymczasem w Dubaju…
W tym mieście do 2030 roku 25% policjantów ma być robotami
Dubajczycy i ich pomysły
Jakiś czas temu pisaliśmy na Antywebie o szalonym pomyśle dubajczyków:
Latające, autonomiczne taksówki to projekt, który wydaje się oderwany od rzeczywistości - na razie mamy przecież problem z autonomicznymi taksówkami poruszającymi się po szosach. Najwyraźniej jednak te ograniczenia nie dotyczą świata, w którym swoje zachcianki realizują szejkowie. Media donoszą, że latem Dubaj ma się doczekać dronów zdolnych do przewozu ludzi. Kto bogatemu zabroni... – źródło.
Poza tym tamtejsi strażacy próbują się upodabniać do Iron Mana – nie mają jeszcze super zbroi wyposażonej w niezwykle zaawansowane AI, ale za to nauczyli się już latać:
Na szczęście policja w Dubaju nadrabia zaległości straży pożarnej i korzysta z algorytmów AI w celu przewidywania przestępstw. Ich oprogramowanie o nazwie SIME jest karmione informacjami pochodzącymi z bazy danych policji i doszukuje się schematów, które mogą pozwolić na ustalenia, w których miejscach dojdzie do popełnienia następnego przestępstwa – więcej informacji.
Próbuję powiedzieć, że Dubajowi całkiem blisko do miasta rodem z sci-fi
W Dubaju po prostu lubią brnąć w stronę efektownych pomysłów przyszłości. Widać tak już mają… Pewnie dlatego świat obiega teraz informacja, że ich siły policyjne do 2030 roku mają być złożone w 25% z robotów. To nie jakieś tam puste przechwałki… ci ludzie mają odpowiednie finanse i zawzięcie, żeby faktycznie zabrać się za realizację swojego pomysłu. Zaczynają od jutra, bo 24 maja Dubai Police wcieli w swoje szeregi roboty wyprodukowane przez firmę PAL Robotics.
REEM robot
REEM robot standardowo ma 1,7 m wysokości, waży 100 kg i posiada akumulator zapewniający mu 8 godzin pracy, ale wersja policyjna może być trochę innym wariantem z jakimiś usprawnieniami (np. karabiny zamiast rąk? Pewnie nie…).
To dopiero początek, dlatego robot nie będzie się uganiał za przestępcami, nie będzie prowadził samochodu w szalonych miejskich pościgach i nie będzie przesłuchiwał zatrzymanych. Na to jeszcze za wcześnie, ale REEM i tak będzie mógł rozpocząć prawdziwą pracę w policji. Jego zadaniem będzie przyjmowanie zgłoszeń dotyczących przestępstw (głównie za pomocą ekranu dotykowego), umożliwianie ludziom dokonywania płatności za mandaty itd. Raczej spokojna robota dla nowego rekruta. Brzmi nudno? Po prostu wrzucali tablet na kółka i… tyle? Myślę, że dubajczycy jeszcze nas zaskoczą. Do 2030 roku mają trochę czasu i jeśli wezmą się za to poważnie, mogliby wejść w posiadanie znacznie bardziej zaawansowanych robotów dla swojej siły policyjnej.
Brigadier Khalid Nasserl Al Razouqi pełniący funkcję General Director of Dubai Police's Smart Services Department zapowiada, że to dopiero pierwszy kork i podkreśla, że do 2030 chcą aby 25% policjantów stanowiły roboty oraz chcą posiadać posterunek bez ludzkich pracowników.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu