Telekomy

Roaming w UE bez dopłat już dla wszystkich klientów Orange, Play, Plus i T-Mobile

GU
Grzegorz Ułan
13

Operatorom Plus i Play wygasła już pod koniec zeszłego roku zgoda UKE na stosowanie dopłat do roamingu w UE, od jutra przestanie obowiązywać też dla Orange i T-Mobile.

Orange już wcześniej nie stosował dopłat dla klientów abonamentowych, a w przypadku ofert na kartę, sam już miesiąc wcześniej zmienił cenniki roamingowe. Dziś T-Mobile jako ostatni z operatorów W4 ogłosił zniesienie dopłat.

O co chodzi z tymi dopłatami? Od początku wprowadzenia zasady RLAH w roamingu UE działała jedynie zasada FUP, czyli polityka uczciwego korzystania ustalona przepisami unijnymi. Według niej operatorzy mogli zastosować dopłaty do roamingu w UE, klientom którzy nadużywali korzystanie z usług w krajach UE.

Zasada była prosta - jeśli na podstawie czteromiesięcznej obserwacji klientów, operator stwierdził, że większość tego czasu dany klient więcej korzystał z usług w roamingu niż w kraju, mógł nałożyć na niego dodatkowe opłaty, nie wyższe niż ustaliła UE.

Z uwagi na zwiększone koszty takiego rozwiązania, polscy operatorzy zwrócili się do krajowego regulatora UKE, o pozwolenie na zastosowanie dodatkowych dopłat. Pozwolenie to już nie obowiązuje, dostali je tylko operatorzy wirtualni.

Tak więc teraz, jedynie dopłaty wynikające z zasady FUP mogą być nakładane na klientów, w następującej maksymalnej wysokości (obowiązują od 1 stycznia 2020 roku):

  • 0,16 zł brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego
  • 0,04 zł brutto za minutę odebranego połączenia głosowego
  • 0,05 zł brutto za wiadomość SMS
  • 0,01845 zł brutto za wiadomość MMS
  • 0,01845 zł brutto za MB transmisji danych (1 GB - 18,89 zł)

W przypadku, gdy korzystacie z roamingu UE zgodnie z zasadami, usługi będą rozliczane tak jak w kraju. Co w przypadku nielimitowanych ofert przekłada się na brak opłat za połączenia i wiadomości oraz określoną w zależności od ceny posiadanej oferty, liczbą GB do wykorzystania w roamingu UE.

Źródło: T-Mobile.
Photo: nenetus/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: