Google

Takich reklam w Google już nie zobaczysz. I... bardzo dobrze

Jakub Szczęsny
1

Reklamy ogółem nie są specjalnie przyjemne dla użytkowników - raczej jako konsumenci treści w internecie ich po prostu nie lubimy. Ja mam do nich nieco inne podejście, bo przecież dzięki nim mam na chleb, benzynę i gaz. Są jednak takie reklamy, których lepiej, żeby po prostu nie było. Google wprowadzi niebawem kolejne wykluczenia co do materiałów, które można promować w jego platformie reklamowej.

Google wcześniej zabrało się m. in. za kryptowaluty - generalnie nic, co jest związane z ich obrotem, posiadaniem nie może być promowane w jego platformie reklamowej. Teraz nadchodzi czas na terapie za pomocą komórek macierzystych: o ile w pewnych przypadkach jest to leczenie o udowodnionej skuteczności, tak "hype" na nie spowodował, że szarlatani zaczęli "leczyć" za ich pomocą przeróżne przypadłości. Dajmy na to - niektóre kliniki wskazują, że za pomocą komórek macierzystych można leczyć niemożliwe do powstrzymania standardowymi metodami neurodegeneracje.

Czytaj więcej: Wystarczy twarz, aby wejść do tego biura

Sam swego czasu szukałem mnóstwo informacji na temat chorób neurodegeneracyjnych - to zaś zaowocowało reklamami klinik, które oferują leczenie ich metodą komórek macierzystych. Cena? Przeogromna - dziesiątki tysięcy to akurat minimum za kurację. Odpowiedzialność specjalistów za efekty? Żadna - podpisujesz "lojalkę" - jak nic się nie stanie, albo pacjent umrze, klinika nie bierze za to odpowiedzialności. Skuteczność? Badałem ten temat i niestety, ale jeżeli chodzi o większość chorób, co do których środowisko naukowe w dalszym ciągu utrzymuje, że są nie do ogarnięcia żadnymi metodami - komórki macierzyste też nic nie dadzą.

Google zamierza walczyć z szemranymi klinikami

Kliniki te bazują na tym, że ludzie nieuleczalnie chorzy poszukują każdej, nawet najmniejszej nadziei na wyzdrowienie. To absolutnie zrozumiałe, że każdy chce być zdrowy i każdy chce żyć - jak najdłużej. Stąd też mamy do czynienia z tak ogromną ilością reklam ośrodków medycznych, również tych, które oferują "leczenie" nieuleczalnych chorób za pomocą cudownej metody. Uwierzcie mi, że wiem coś o tym - człowiek zapędzony w medyczny kozi róg zdecyduje się na każdą, nawet najgłupszą terapię - byleby mieć nadzieję na to, że jego położenie się zmieni na lepsze.

Jak wynika z informacji pochodzących od Google - stosowanie reguły braku zgody na promocję terapii komórkami macierzystymi w Reklamach Google weszło już w życie - a zatem nie zobaczymy już takich reklam, przynajmniej w platformie giganta. Oczywiście, mogą się one pojawiać w innych miejscach, u innych dostawców materiałów sponsorowanych.

Ze strony Google to bardzo mądry ruch - gigant wielokrotnie powtarzał o tym, że mimo tego, iż prowadzi biznes, stara się podchodzić do niego odpowiedzialnie. Z tego względu również zlikwidowano możliwość reklamy produktów związanych z kryptowalutami - uznano, że użytkownicy internetu mogą przez nie wpadać w pułapki finansowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu