19

Radzimy na święta: Jaki gadżet dla seniora i na co zwrócić uwagę?

Grupa wiekowa dotycząca osób starszych jest nieco zaniedbywana w środowisku nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić fajnego, technologicznego gadżetu dla seniora. Warto jednak przemyśleć taki zakup – jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego prezentu pod choinką – czego innego potrzebuje kilkudziesięcioletni dziadek lub babcia, a […]

Grupa wiekowa dotycząca osób starszych jest nieco zaniedbywana w środowisku nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić fajnego, technologicznego gadżetu dla seniora. Warto jednak przemyśleć taki zakup – jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego prezentu pod choinką – czego innego potrzebuje kilkudziesięcioletni dziadek lub babcia, a co innego zadowoli nieco młodszą osobę. Stąd chcemy Wam poradzić co warto przeanalizować dokonując wyboru i przekazujemy Wam gotowe rozwiązania jako przykład upominku, który nie tylko ucieszy seniora, ale i oswoi nieco z nowinkami technologicznymi.

Wybór nie jest prosty, ale nie jest niemożliwy

Seniorzy na co dzień często borykają się z pewnymi ograniczeniami. Moi rodzice na przykład w wieku około 50-ciu lat już mają problemy z oczami. Prawdopodobnie czas spędzony za biurkiem, w nieodpowiednim świetle i słaba świadomość zagrożeń płynących z nieodpowiedniej higieny aparatu wzrokowego spowodowała, że nawet w młodym wieku można nabawić się wad wzroku. Jednak w wieku „seniorskim” kłopoty z oczami są właściwie powszechne. Stąd przy doborze prezentu warto skupić się na tym, na ile dany prezent będzie przyjazny dla aparatu wzrokowego wymagającego szczególnej troski.

Osoby starsze często korzystają z okularów wspomagających możliwości oczu. Ważne jest to, aby urządzenie (o ile jest wyposażone w wyświetlacz) wyświetlało treści w przyjazny sposób – posiadało elastyczne poziomy jasności i cechowało się dobrej jakości obrazem. Nie ma co pchać się w rozwiązania korzystające z niskiej rozdzielczości obrazu – ważne jest to, by obraz nie męczył oczu. Dobrze by było także, by był czytelny w słońcu – osoby starsze powinny (i z reguły lubią) spędzać czas na świeżym powietrzu.

Wybierając nieco większe urządzenie, na przykład tablet lub czytnik e-booków warto by było pochylić się nad ergonomią urządzenia. Nie może być ono za ciężkie, gdyż stawy oraz mięśnie seniorów są już nieco słabsze. Dłuższe trzymanie tabletu w rękach, w nienaturalnej dla nich pozycji może skutkować nieprzyjemnym bólem łokci oraz nadgarstków. Dobrze by było także, by wygodnie trzymało się je w rękach, a środek ciężkości był umiejscowiony jak najbliżej centralnego punktu urządzenia.

senior

Wybierając na przykład telefon komórkowy należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wyświetlacz radzi sobie z wyświetlaniem treści, ale także i na jakość głośników oraz mikrofonu(ów). Osoby starsze mogą mówić nieco niewyraźnie lub ciszej – stąd ważne jest to, aby w urządzeniu zainstalowany był mikrofon, który bardzo dokładnie zarejestruje głos. Z drugiej strony – głośnik służący do rozmów powinien być głośny (ale nie do przesady), ale dokładny i niecharczący. Z powodu częstych ubytków w słuchu osób starszych warto zadbać o to, by telefon również głośno dzwonił – tak, aby senior mógł go usłyszeć także i z innego pokoju w domu. Nie bez znaczenia jest także moduł odpowiadający za komunikację z siecią komórkową, czy WiFi. Jego brak może skutkować np. słabszą jakością wideorozmów lub urywanymi rozmowami telefonicznymi. Takie braki mogą spowodować, że senior zamiast zaprzyjaźniać się z technologiami po prostu się zniechęci.

Ponadto, po wręczeniu prezentu (albo nawet i wcześniej), warto przystosować urządzenie do używania go przez seniora. Ikony powinny być duże, opisane i maksymalnie czytelne. Jeżeli występuje taka potrzeba, należy zastosować tryb ułatwień dostępu (wysoki kontrast, powiększenie wyświetlanych treści, itp.). Dla Androida polecam Nova Launcher, który także i w wersji darmowej daje sporo możliwości personalizacji sprzętu tak, by dostosować je właściwie dla każdego.

Na koniec – cierpliwość. Seniorzy mimo swojej nieśmiałości w stosunku do nowych technologii skrycie bardzo chcą być uczestnikami życia, które dla nas jest codziennością. Ponadto, jest to grupa wiekowa bardzo żądna wiedzy i do tego – ogromnie wdzięczna. Wszystkie aspekty korzystania z telefonu, tabletu, czy czegokolwiek innego należy spokojnie, powoli i jasno wytłumaczyć, a idąc dalej – najważniejsze kwestie należy seniorowi zapisać na kartce, najlepiej w dużej czcionce, na kartce papieru.

A teraz kilka przykładów

Smartfon dla seniora to dzisiaj nic dziwnego. Biorąc jednak pod uwagę pewne ograniczenia oraz szczególne potrzeby seniorów, punktem wyjścia dla Waszych rozważań w temacie telefonu dla osoby starszej może być ta propozycja:

NEXO iZi

NEXO-iZi_15-RED

To urządzenie spełnia właściwie wszystkie pożądane aspekty dobrego urządzenia mobilnego dla seniora. Interfejs zmodyfikowanego Androida przypomina Windows Phone – tutaj również menu zostało podzielone na kafelki, które służą tylko do reprezentowania aplikacji na ekranie. Ważne jest to, że rola tychże jest jasno przedstawiona na ekranie, a obiekty są na tyle duże, że nie będzie większego problemu z trafieniem w nie palcem. Dodatkowym ułatwieniem dla seniorów jest ponadto pozbawienie tego telefonu dwóch przycisków z grona tych należących do nawigacji w systemie Android – pozostawiono tylko jeden.

Jedną z ważniejszych funkcji tego telefonu jest jednak przycisk SOS, dzięki któremu senior może zawiadomić najbliższych o niebezpiecznej sytuacji. Telefon po aktywowaniu trybu SOS łączy z wybraną osobą oraz dostarcza do predefiniowanych osób wiadomości alarmowe. Przy okazji, telefon wydaje z siebie głośny dźwięk, który z pewnością zainteresuje osoby w pobliżu, które być może uratują seniorowi życie.

Ponadto, w urządzeniu znajduje się latarka oraz Radio FM, które będzie działać także bez zestawu słuchawkowego.

Ów smartfon na Allegro jest do kupienia już od 300 złotych – warto się rozejrzeć!

Tablet dla seniora za 600 złotych? Tak, można taki kupić – z wydajną baterią, łącznością 3G, dobrym ekranem i lekką oraz poręczną obudową.

Lenovo A8-50 3G

lenovo-tablet-a8-50-blue-front-back-4

Ów tablet został wyposażony w 8-calowy ekran wyświetlający treści w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Nie jest to jeszcze wartość śmiesznie mała, pozwala to na swobodne przeglądanie treści na ekranie i nie powinno przeszkadzać seniorowi w codziennym korzystaniu z urządzenia. Sercem urządzenia jest 4-rdzeniowy procesor MediaTek MTK8382 taktowany zegarem o częstotliwości 1,3 GHz. Na dane senior otrzyma 16 GB przestrzeni, co może zostać rozbudowane dzięki slotowi na karty pamięci. Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w 1 GB pamięci RAM oraz Androida 4.2 Jelly Bean. Najważniejsze – ów model obsługuje łączność 3G. Jak dla mnie – bardzo dobra propozycja dla osoby starszej – lekki, z odpowiednio wydajną baterią i niedrogi. A przy okazji w pełni funkcjonalny.

A może czytnik? Seniorzy lubią czytać – jednak w podróży, czy w parku trudno jest zabrać ze sobą całą biblioteczkę. Warto przyjrzeć się propozycjom, które na pewno spodobają się molom książkowym, których wśród osób starszych nie brakuje.

Icarus 8

e_book_reader_icarus_icarus_8_bild_1373444596

Jest to czytnik e-booków obsługujący właściwie wszystkie dostępne formaty książek. Jego wykonanie raczej nie odbiega od standardowych form tego typu urządzeń – nie jest duży, jednak w porównaniu do np. Pocketbooka jest nieco cięższy. Ale to także efekt zastosowanego w urządzeniu 8-calowego wyświetlacza wykonanego w technologii elektronicznego papieru. Czytnik odznacza się bardzo przyjaznym i lekkim interfejsem użytkownika – działa także sprawnie i bez opóźnień. W Internecie można go kupić już za około 200 złotych, co czyni go naprawdę łakomym kąskiem, o ile nasz ukochany senior jest prawdziwym molem książkowym. Przy okazji, pamiętajcie, by pomóc babci, dziadkowi umieścić książki w urządzeniu.

I tak na koniec – co prawda Antyweb to blog technologiczny. Mam do Was jednak prośbę nieco odstającą od tematyki bloga. Najlepszym prezentem dla seniora jesteście właśnie Wy. Często są to osoby nieco wyalienowane, głównie z powodu bardzo szybko rozwijającej się obecnie cywilizacji. Skok, który obserwuje się teraz jest dla nich zbyt gwałtowny i często nie nadążają za tempem zmian. Stąd też osoby starsze odsuwa się nieco na bok – przez to czują się samotne i opuszczone. Nie zapominajcie o seniorach – są prawdziwą skarbnicą wiedzy i naprawdę wartościowego doświadczenia. Kochają Was bezwarunkowo – odpłacajcie im tym samym. Nie tylko na święta. :)

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5