Pytamy.pl

Pytamy.pl po roku

Grzegorz Marczak
Pytamy.pl po roku
8

20 maja minął rok od kiedy razem z kolegą uruchomiliśmy serwis pytamy.pl więc czas na drobne podsumowanie tego co się udało, co się nie udało i co planujemy (i mamy nadzieje, że się uda). Początki, może to zaskakujące co powiem ale nie były dla nas zbyt trudne – od samego początku serwis był dobr...

20 maja minął rok od kiedy razem z kolegą uruchomiliśmy serwis pytamy.pl więc czas na drobne podsumowanie tego co się udało, co się nie udało i co planujemy (i mamy nadzieje, że się uda).

Początki, może to zaskakujące co powiem ale nie były dla nas zbyt trudne – od samego początku serwis był dobrze przyjęty przez użytkowników. Pierwszy wpis na temat serwisu pojawił się na wykopie i co nas bardzo ucieszyło serwis został bardzo miło przyjęty przez wymagających użytkowników wykopu.


Pierwszy news o pytam na wykop.pl

Oczywiście w międzyczasie posypało się trochę opinii na temat mało oryginalnego pomysłu, kopiowania pomysłów z zagranicy oraz używania gotowych narzędzi itp.

Serwis od samego początku rozwijał się bardzo dobrze i notował stałe wzrosty we wszystkich parametrach oglądalności ( wizyty, odsłony itp.).

W międzyczasie pracowaliśmy nad nowymi funkcjami serwisu, których wdrożyliśmy naszym zdaniem bardzo dużo – a były to min: rankingi, dostęp dla anonimów do zadawania pytań, rozbudowany profil użytkownika, głosowania na pytania, powiadomienia o odpowiedziach, sondaże itp.

O pytamy.pl zaczęło pisać coraz więcej cenionych przez nas serwisu i prasy (oczywiście część z publikacji była inicjowana przez nas) czyli min : IDG, Enter, DI, Fokus, Gazeta.pl, itp. Wprawdzie przebicie się do ogólnie pojętych mediów nie jest łatwe i wymaga olbrzymiej cierpliwości i samozaparcia – jest to jednak jeden z elementów bez którego możemy zapomnieć o popularności naszego serwisu.


Gazeta.pl również o pytamy.pl

Przez ostatni roku odbyliśmy również kilka bardzo ciekawych rozmów na temat współpracy i zakupu serwisu. Każde z tych spotkań było bardzo ciekawe i bardzo pouczające – wiemy teraz czego można spodziewać się na polskim rynku i jak wygląda współpraca między „dużymi” a „małymi”.

W kolejnym międzyczasie wystartowała konkurencja dla pytamy.pl - wydaje się jednak, że odpowiednio wczesne uruchomienie dość kompletnego serwisu i potem szybka rozbudowa spowodowały, że konkurencji nie udało się przebić.

Pytamy.pl rozwijało się w pewnym momentach w takim tempie, że nie byliśmy w stanie sami kontrolować serwisu (bo w przeciwieństwie do wielu opinii uważam, że taki serwis trzeba moderować – i pilnować aby dzieci neostrady nie zrobiły sobie z niego hydeparku). Zaczęliśmy powoli tworzyć grupę moderatorów, które do dzisiejszego dnia liczy już ponad 10 osób.


Rośniemy i rośniemy

W przeciągu roku było też parę rzeczy które nam się nie udały, bądź też pomysłów które nie były trafione – jednym z takich pomysłów jest dodawani do odpowiedzi filmów wideo. Widać, że np. taka opcja nie jest użytkownikom potrzebna.

Uruchomiliśmy również w przeciągu roku ukraińską wersję pytamy.pl – niestety na razie mamy olbrzymi problem z dostaniem się do ukraińskich i rosyjskich mediów. Serwisy internetowe są tam bardzo rozproszone i właściwie bardzo trudno jest znaleźć grupę serwisów, które są w stanie przez swoje publikacje przekierować nieco zainteresowania na nowy serwis. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – ale w chwili obecnej nie jesteśmy zadowoleni z rozwoju ukraińskiego serwisu (jeśli ktoś chciałby pomóc w rozwoju tego serwisu zapraszamy do współpracy).

Ostatnim elementem o którym warto wspomnieć to współpraca i z interią, wbrew ogólnym opinią „duzi” nie połykają małych lecz nastawieni są na symbiozę. Osobiście uważam, że nie mogliśmy lepiej trafić z naszym serwisem – interia wspiera nas zarówno technicznie jak i marketingowo (gdybyśmy za wszystkie do tej pory wyemitowane banery mieli zapłacić to musielibyśmy wydać majątek).


Pytam wśród serwisów interi

20 maj 2007 – mija rok, od uruchomienia – czy możemy uznać, że był to rok udany. Moim zdaniem tak – jako jeden z nielicznych serwisu społecznościowych przebiliśmy się osiągając popularność i oglądalność, którą można nazwać „zauważalną” (zdaję sobie sprawę, że do prawdziwej znaczącej oglądalności jeszcze nam daleko)

Jeśli chodzi o liczby – niedawno serwis przekroczył 120,000 odpowiedzi i 20,000 pytań, miesięcznie serwis odwiedza w granicach 150-250 tyś użytkowników a miesięczną ilość odsłon można liczyć w milionach.

Co dalej? – szykujemy kolejną listę z pomysłami - jednym z nich jest mała reorganizacja graficzna serwisu. Kolejne elementy jaki będziemy chcieli wdrożyć będą związane z komunikacją i społecznością naszego serwisu. Nie możemy wszystkiego zdradzić bo nie były by to niespodzianki 

Niektórzy mogą powiedzieć, że to co osiągnęło pytamy.pl przez rok to nie jest dużo, możliwe nawet, że taka osoba będzie miała rację. My jednak jesteśmy zadowoleni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu