Felietony

PureView w Windows Phone (41-megapikseli też?) i tańsze smartfony - oto, co planuje Nokia

Michał Majchrzycki
PureView w Windows Phone (41-megapikseli też?) i tańsze smartfony - oto, co planuje Nokia
5

Pamiętacie niedawną premierę telefonu Nokia 808 PureView z 41-megapikselową matrycą? Dużo szumu i komentarzy zebrało się wokół urządzenia Nokii. Technologia PureView, pierwotnie przygotowana na potrzeby Symbiana Belle pojawi się również w smartfonach z Windows Phone. Ciekawe, czy również wspomniana...

Pamiętacie niedawną premierę telefonu Nokia 808 PureView z 41-megapikselową matrycą? Dużo szumu i komentarzy zebrało się wokół urządzenia Nokii. Technologia PureView, pierwotnie przygotowana na potrzeby Symbiana Belle pojawi się również w smartfonach z Windows Phone. Ciekawe, czy również wspomniana matryca zostanie wprowadzona przez Nokię?

No i kolejna ciekawa wiadomość: fińska firma ma zamiar obniżyć ceny smartfonów z Windows Phone.

Nokia 808 PureView ma być telefonem dla fotografów. Na temat jego przydatności nie będę się wypowiadał - tutaj przydałoby się zdanie profesjonalnego fotofrafa. Pomysł jednak jest ciekawy i godny zainteresowania. Szkoda, że Nokia zaczęła od wprowadzenia technologii PureView na Symbiana, ale z drugiej strony nic straconego.

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że PureView pojawi się również w smartfonach z Windows Phone - całkiem możliwe, że wraz z aktualizacją Apollo, która przewidywana jest na ten rok. Mimo potwierdzenia prac nad przeniesieniem technologii do systemu Microsoftu, oficjalna data ich zakończenia nie jest jednak jeszcze znana.

Przypomnijmy, że PureView jest technologią pozwalającą na wykonywanie ostrych zdjęć, także w trudnych warunkach oświetleniowych. Gotowe fotografie mogą być eksportowane do plików o niewielkich rozmiarach i dzięki temu łatwo przesyłane znajomym. Mniej więcej wygląda to tak:

Kolejna wiadomość, na którą zwróciłem uwagę, dotyczy cen smartfonów Nokii z systemem Windows Phone. Obecne modele nie zaliczają się z pewnością do tanich, również Nokia 610, która według producenta ma trafić do mniej zamożnego użytkownika. Na szczęście to nie koniec obniżek - fiński producent ma zamiar wypuścić na rynek jeszcze tańsze urządzenia.

Taką informację podał Niklas Savander, wiceprezes Nokii. Tutaj jednak spodziewałbym się wolniejszych zmian. Na rynku cały czas dostępny jest Symbian, którego Nokia chce jeszcze przez kilka lat eksploatować wśród mniej zamożnych użytkowników (np. rynki azjatyckie). Możliwe więc, że tańsze smartfony z Windows Phone będą wprowadzane stopniowo wraz z wycofywaniem Symbiana.

Źródło grafik: Nokia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu