Apple

Psy szczekają, karawana jedzie dalej: rekordowe 4 miliony sprzedanych iPhone’ów

Tomasz Popielarczyk
Psy szczekają, karawana jedzie dalej: rekordowe 4 miliony sprzedanych iPhone’ów
83

Po minionej konferencji na Apple (nie pierwszy raz zresztą) wylała się fala krytyki. Jedni byli stonowani w swoich osądach, a inni punktowali bezlitośnie słabości nowej oferty. Wiele gorzkich słów pojawiło się również na naszych łamach. Sam zarzucałem koncernowi brak innowacyjności, choć spodziewałe...

Po minionej konferencji na Apple (nie pierwszy raz zresztą) wylała się fala krytyki. Jedni byli stonowani w swoich osądach, a inni punktowali bezlitośnie słabości nowej oferty. Wiele gorzkich słów pojawiło się również na naszych łamach. Sam zarzucałem koncernowi brak innowacyjności, choć spodziewałem się, że to wcale nie przełoży się na jakieś tragiczne wyniki. I nie przełożyło - wręcz przeciwnie.

O dużym zainteresowaniu nowymi smartfonami pisał już kilka dni temu Maciej. Już wtedy pojawiły się informacje o problemach z dostępnością urządzeń w pierwszym rzucie. Teraz Apple w oficjalnym komunikacie poinformowało, że w ciągu 24 godzin udało się sprzedać łącznie 4 miliony iPhone'ów 6 oraz 6 Plus. Tym samym, jak zapewnił CEO Tim Cook, jest to rekordowy wynik, którego nie udało się osiągnąć żadnemu z poprzednich smartfonów tej marki.

Jak to się ma do dotychczasowych wyników? W przypadku iPhone'a 5 Apple informowało o dwóch milionach zamówionych w ciągu pierwszych 24 godzin od uruchomienia sprzedaży. Pierwszy weekend zaowocował natomiast wynikiem na poziomie 5 mln egzemplarzy. Rok później modele 5S oraz 5C w pierwszy weekend zanotowały ogólną sprzedaż na poziomie 9 mln. Nie wiadomo zatem jak wyglądała liczba zamówień po 24 godzinach, bo Apple wówczas nie chwaliło się wynikami w takim odstępie czasu (łatwo zatem pisać w komunikatach prasowych o rekordzie). Tym razem również podane zostały dane zbiorcze. Nie wiemy zatem jak kształtuje się popularność poszczególnych modeli i czy eksperyment z wejściem w segment phabletów wypalił.

iPhone 6 and iPhone 6 Plus will be available in the US, Australia, Canada, France, Germany, Hong Kong, Japan, Puerto Rico, Singapore and the UK beginning this Friday, September 19 and in more than 20 additional countries beginning on Friday, September 26 including Austria, Belgium, Denmark, Finland, Ireland, Isle of Man, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Qatar, Russia, Saudi Arabia, Spain, Sweden, Switzerland, Taiwan, Turkey and United Arab Emirates.

Wysyłka pierwszych urządzeń powinna ruszyć już w najbliższy piątek, 19 września. Jednak dotyczy to tylko wybranych rynków, w tym oczywiście USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Japonii. Natomiast 26 września iPhone'y pojawią się w 20 kolejnych krajach. Niestety na żadnej z tych list nie ma Polski, więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu