Polska

Przyjęto nowe regulacje dotyczące e-papierosów. Gdzie nie będzie można palić?

PW
Paweł Winiarski
38

O zmianach w przepisach dotyczących palenia mówiło się od dawna, głównie dlatego, że miały dotyczyć e-papierosów. W środę Sejm wprowadził nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która wdroży regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Zobaczcie jak to wygląda.

Kto kupi e-papierosy?

E-papierosów oraz liquidów nie kupią osoby niepełnoletnie. W przypadku wątpliwości co do wieku, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego pełnoletność. Nie będzie można sprzedawać e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach. Nie będzie można również sprzedawać wyrobów związanych z e-paleniem przez internet.

Gdzie nie zapalimy e-papierosa?

E-papierosów nie będzie można używać w miejscach publicznych - np. w szpitalach, na przystankach, w szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych. Podobnie jak w przypadku zwykłych papierosów, będzie można je palić w restauracjach i pubach z co najmniej dwoma pomieszczeniami, gdzie w jednym wydzielono palarnię - musi być tam jednak wentylacja gwarantująca, że dym nie przeniknie do innych miejsc.

Reklama e-papierosów

Zakazane będzie reklamowanie i promocja e-papierosów, jak również pojemników zapasowych (liquidów/płynów). Promocją jest „publiczne rozdawanie wyrobów, organizowanie degustacji oraz premiowanej sprzedaży”. Reklama to natomiast „rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków, nazw i symboli graficznych służących popularyzowaniu marek”.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 396 posłów, przeciw było 46, od głosu wstrzymało się natomiast 7.

grafika

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-papierosy