Felietony

Przegląd polskich aplikacji dla Windows 8 - część 1

Konrad Kozłowski
Przegląd polskich aplikacji dla Windows 8 - część 1
11

Windows 8 to zupełnie inna "bajka" - unifikacja interfejsu dla urządzeń z ekranami dotykowymi i typowych komputerów niesie ze sobą sporą ilość kompromisów, lecz jest to jednocześnie spora szansa dla deweloperów na stworzenie innych, ciekawszych aplikacji. Ilość aplikacji w Windows Store jak na razie...

Windows 8 to zupełnie inna "bajka" - unifikacja interfejsu dla urządzeń z ekranami dotykowymi i typowych komputerów niesie ze sobą sporą ilość kompromisów, lecz jest to jednocześnie spora szansa dla deweloperów na stworzenie innych, ciekawszych aplikacji. Ilość aplikacji w Windows Store jak na razie nie powala na kolana, ale każdego dnia pojawiają się kolejne - w tym dedykowane polskim użytkownikom.

Microsoft udostępnił stronę internetową, gdzie w jednym miejscu zebrane są nie wszystkie, lecz te najciekawsze polskie aplikacje, stworzone w myśl interfejsu Metro Modern UI lub po prostu Windows 8. Wśród nich znajdziemy programy będące czytnikami wiadomości z poszczególnych portali lub gazet, usług VOD lub sklepów internetowych.

Co ciekawe, pomimo promowania przez Microsoft takich aplikacji jak Audioteka, Empik czy Nokaut - kliknięcie w link mający prowadzić do podstrony z opisem tych aplikacji, powoduje odwiedzenie podstrony zawierającej opis Windows Store pod tytułem "Lepsze aplikacje". Na całe szczęście nie dotyczy to wszystkich aplikacji i już dziś możemy wypróbować (i zacząć korzystać) miedzy innymi z poniższych aplikacji:

aplikacja w Windows Storeps.microsoft.com/webpdp/en-us/app/onet-news/2930ea83-0da4-49dd-8eb9-397ebde4d44e">

Onet News

Jakiś czas temu, Onet stworzył swoje nowe mobilne aplikacje niemalże na każdą dostępną platformę, które naprawdę przypadły mi do gustu. Bez cienia wątpliwości w możliwości aplikacji na Windows 8 uruchomiłem ją i spotkał mnie niemiły zawód - mimo zgodności aplikacji z wytycznymi tworzenia programów na platformę Windows 8, krótko mówiąc, Onet nie wysilił się. Aplikacja nie wspiera przewijania treści w poziomie za pomocą scrolla na myszce (można przesunąć kursor bliżej prawej krawędzi ekranu, ale wtedy ukaże nam się także systemowe meny tzw. charmbar). Niektóre pozycje lub nawet całe sekcje wiadomości nie posiadają grafik w tle, co wygląda dosyć marnie. Warto dodać, że treść artykułu nie jest wyświetlana w taki sposób, by móc w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, co zmusza nas do przewijania wiadomości w pionie - pomieszanie z poplątaniem. Takie dodatki jak opcja wysyłania artykułu mailem lub otwarcie go w przeglądarce w żadnym stopniu nie rekompensują wspomnianych braków. Na całe szczęście możliwe jest spersonalizowanie kanału wiadomości, które będą wyświetlały się na kafelku aplikacji. Autorów tej aplikacji czeka więc jeszcze trochę pracy.

TVN24


Nie jest to oficjalna aplikacja portalu TVN24, lecz stworzona przez Kacpra Branickiego. W odróżnieniu od aplikacji Onetu, ta nie razi już takimi brakami i błędami, a korzystanie z niej jest naprawdę komfortowe. Na pochwałę zasługuje wyświetlana w kilku kolumnach treść artykułu, którą możemy przewijać w poziomie. Ustawienia aplikacji pozwalają na dostosowania ilości wiadomości z każdej kategorii, włączenie/wyłączenie aktualizacji treści w tle i wyświetlania ich na kafelku.

Gazeta Wyborcza


Aplikacja Gazety Wyborczej pozwala na pobieranie aktualnego, jak i poprzednich wydań dziennika (jak na razie dostępne są numery tylko od 30 października włącznie). Przeglądanie treści wydania jest raczej wygodne, choć przy niewielkim rozmiarze ekranu mogą pojawić się problemy z dostrzeżeniem treści bez wybierania konkretnego artykułu do przeczytania - bardzo fajnie wyglądają za to animacje przerzucanych stron. Co ważne, podstrona artykułu nie jest jedynie powiększeniem jego faktycznego wyglądu, lecz podobnie jak w aplikacji TVN i wielu innych, treść prezentowana jest w kilku kolumnach z opcją przewijania w poziomie. Aplikację testowałem na komputerze, więc nawigowanie za pomocą ekranu dotykowego wyglądać będzie inaczej, dlatego po wybraniu numeru aplikacja podpowiada nam w jaki sposób będziemy poruszać się po kolejnych stronach - muszę jednak zaznaczyć, że przemyślane były obydwa sposoby obcowania z aplikacją, gdyż dyskomfortu z używania myszki w ogóle nie czuć.

Ekstraklasa.net


Nie jestem zwolennikiem polskiej piłki, jednak obok tej aplikacji nie mogłem przejść obojętnie. Na początku jednak muszę wspomnieć, że jest to aplikacja płatna, a jej cena to 10,99 złotego. W zamian jednak dostajemy "kopalnię" wiedzy o polskiej, lecz nie tylko, piłce kopanej. Ekran główny aplikacji to miejsce nie tylko na menu, gdzie możemy wybrać interesujące nas rozgrywki (Ekstraklasa, Liga Mistrzów itd.), lecz także utworzyć skrót do ulubionej drużyny, relacji na żywo, ostatnich wiadomości i galerii zdjęć ze spotkań. Dodatkowo każda podstrona wspomnianych rozgrywek zawiera podgląd aktualnej tabeli, terminarza spotkań, wiadomości i galerii - możliwe jest więc zapoznanie się tylko z interesującymi nas typami rozgrywek, bez niepotrzebnego przekopywania się pomiędzy innymi informacjami. Treść artykułu również prezentowana jest w formie kolumnowej, które przewijać możemy w orientacji poziomej. Niestety w czasie testów aplikacji nie rozgrywane były żadne spotkania, więc nie mogłem sprawdzić jak wygląda kwestia relacji na żywo.

Możemy się tylko cieszyć, że już teraz mamy do wyboru choć kilkanaście polskich aplikacji w Windows Store. Powinno to również zadziałać tylko motywująco dla tych firm czy usług, które jeszcze nie umieściły tam swoich aplikacji. W kolejnej części przyjrzymy się między innymi aplikacjom usług VOD (iPla i TVN Player) oraz oficjalnej aplikacji sklepu CDP.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu