Komputery i laptopy

ARM jest wolny? Od wczoraj napędza najwydajniejszy komputer na świecie

Kamil Pieczonka
ARM jest wolny? Od wczoraj napędza najwydajniejszy komputer na świecie
11

Miłośnicy teorii spiskowych mieliby używanie, w dniu w którym Apple ogłosił, że przechodzi całkowicie na własne procesory oparte na architekturze ARM, dowiadujemy się, że najwydajniejszy superkomputer na świecie, również korzysta z architektury ARM.

ARM na szczycie listy Top500

Ranking najwydajniejszych superkomputerów - Top500 aktualizowany jest dwa razy w roku, w czerwcu oraz listopadzie i akurat najnowsza edycja została opublikowana wczoraj. W najnowszej odsłonie mamy nowego lidera, którym jest japoński superkomputer Fugaku zbudowany w oparciu o procesory Fujitsu A64FX taktowane zegarem 2.2 GHz i wyposażone w 48 rdzeni opartych na architekturze ARM. W sumie Fugaku to 7 299 072 rdzeni, które w teście Linpack osiągnęły wynik na poziomie 415,53 petaflopsów, 2,8 razy więcej niż dotychczasowy lider i obecnie drugi na liście superkomputer Summit zbudowany w oparciu o procesory IBM PowerPC.

Wygląda więc na to, że Apple bardzo dobrze wybrało sobie moment komunikatu, że zamierza przejść z całą swoją linią produktów na architekturę ARM. Argument, że te procesory nie mają odpowiedniej wydajności dla zaawansowanych zastosowań właśnie został obalony ;-). To oczywiście pół-żartem, ale niemal pewne jest, że Apple w swoim najwydajniejszych komputerach również zastosuje wielordzeniowe procesory i zapewni oprogramowanie, które z tych możliwości będzie potrafiło korzystać.

Najwydajniejszy superkomputer w Europie

Jako ciekawostkę warto też odnotować, że na 6. miejscu w rankingu zadebiutował obecnie najwydajniejszy superkomputer w Europie, który zbudowany został przez Della dla energetycznej firmy Eni S.p.A. i oferuje wydajności 35,5 petflopsa, czyli ponad 10 razy mniejszą niż Fugaku. Na 7. miejscu jest natomiast jeden z najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów, który też pojawił się na liście po raz pierwszy. Selene zbudowany jest w oparciu o procesory AMD EPYC 7742 wyposażone w 64 rdzenie i taktowane zegarem 2.25 GHz oraz układy obliczeniowe NVIDIA A100 oparte na architekturze Ampere.

Mimo niewątpliwego sukcesu architektury ARM, to nadal x86 dominuje w rankingu, aż 480 superkomputerów korzysta z procesorów Intela lub AMD. Dla porównania tych opartych na architekturze ARM jest tylko 4, ale w tym ten najwydajniejszy. Sumaryczna wydajność wszystkich superkomputerów notowanych na liście wzrosła z 1,65 do 2,23 eksaflopsa, głównie za sprawą nowego lidera. Niestety jednocześnie w rankingu pozostał tylko jeden superkomputer z Polski, Prometheus z Krakowskiego Cyfronetu jest obecnie notowany na 293 miejscu, a jeszcze 2 lata temu był na początku drugiej setki rankingu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu