Telekomy

PRO Speed Test otrzymał certyfikat UKE, wyniki testów mogą już być podstawą do reklamacji usług

Grzegorz Ułan
PRO Speed Test otrzymał certyfikat UKE, wyniki testów mogą już być podstawą do reklamacji usług
25

Po udanych testach, najpierw u operatorów później przez użytkowników internetu, przyszedł czas na nadanie certyfikatu UKE, który to dziś PRO Speed Test otrzymał.

Dzięki temu już od 1 grudnia badania prędkości internetu stacjonarnego PRO Speed Test będą mogły być podstawą do reklamacji usług, jeśli ich wyniki będą odbiegać od prędkości internetu wskazywanej przez operatorów umowie.

Prezes UKE Marcin Cichy:

Konsumenci będą mogli łatwiej niż dotychczas dochodzić swoich praw, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności między dostawcami. Ich oferta porównywana będzie teraz nie tylko z punktu widzenia ceny i deklarowanej szybkości, ale także na podstawie wiarygodnego pomiaru.

Na stronie PRO Speed Test dostępne są trzy wersje narzędzie - aplikacja webowa, do sprawdzenia prędkości w przeglądarce, desktopowa i mobilna (na Androida i iOS). Jednak tylko pomiary dokonane aplikacją instalowaną na komputerze (na razie tylko na Windowsa) będą mogły być wykorzystane w procesie reklamacyjnym. Ze względu na uwarunkowania prawne i techniczne, pomiary aplikacją webową i mobilną będą miały tylko charakter poglądowy.

Pomiar certyfikowany składa się z dwóch cykli dobowych, każdy wykonywany w odstępie maksymalnie 6 dni. Cykl dobowy z kolei to 6 pomiarów dokonanych w godzinach 00:00 - 23:59 w ostępach minimum 30 minut.

Na tę chwilę logowanie do narzędzia jest wstrzymane, brałem udział w testach, ale teraz mnie wyrzucało po zalogowaniu. Prawdopodobnie więc, dopiero od 1 grudnia będzie można to zrobić, kiedy certyfikat UKE nabierze mocy prawnej.

UKE udostępnił już film instruktażowy, szczegółowo wyjaśniający sam mechanizm pomiarowy, który możecie obejrzeć poniżej:

Źródło: UKE.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu