Twórcy SpeedTest.pl po raz pierwszy otrzymali certyfikat UKE dla swojego narzędzia do sprawdzania jakości i prędkości internetu już w 2018 rok. Od 1 grudnia tamtego roku wyniki takich testów mogą być podstawą do reklamowania usług u naszych operatorów.
To narzędzie dostało certyfikat UKE. Rzetelnie informuje o prędkości internetu
Dziś UKE poinformowało o przedłużeniu po raz drugi o kolejne dwa lata certyfikatu dla narzędzia PRO Speed Test. Narzędziem tym możemy sprawdzić jakość internetu stacjonarnego - wyniki tych testów są certyfikowane oraz internetu mobilnego (niecertyfikowane).
Do pomiarów udostępnione zostało narzędzie dostępne przez stronę internetową - https://pro.speedtest.pl/ oraz przez aplikacje - adresy do sklepów znajdziecie na tej samej stronie. PRO Speed Test w swoich pomiarach bierze pod uwagę wiele parametrów, weryfikuje m.in. takie elementy jak:
- obciążenie procesora,
- rodzaj karty sieciowej,
- obecność aktywnych łącz VPN,
- natężenie generowanego ruchu w tle,
- liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.
Dzięki temu, jeśli wyniki pomiarów tym narzędziem nie pokrywają się z deklarowanymi prędkościami internetu, które operatorzy muszą zawierać w umowach z klientami, możemy na ich podstawie wystosować reklamację.
Zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego wykonany za pomocą tego mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. Ale pamiętajmy: dotyczy to tylko łączy stacjonarnych, bo z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny.
Co się zmieniło w tym narzędziu w porównaniu z wersją z 2020 roku? Nastąpiły znaczne jego usprawnienia - można tu wymienić zwłaszcza opcję automatycznych pomiarów sekwencyjnych, zwiększenie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s czy pojawienie się aplikacji dla systemu macOS.
Przez te ostatnie dwa lata, narzędziem PRO Speed Test dokonano 1,3 mln pomiarów, w tym 800 tys. dotyczyło sieci stacjonarnych, z czego ponad 71 tys. zakwalifikowanych zostało do pomiarów certyfikowanych. Z tych pomiarów wynika, iż średnia prędkość pobierania danych w sieciach stacjonarnych wyniosła 200,54 Mb/s, a w mobilnych – 35,38 Mb/s. Średnia prędkość wysyłania danych z kolei - odpowiednio 85,53 i 11,76 Mb/s, a średnie opóźnienie to 22 i 43 ms.
Źródło: UKE
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu