Felietony

Prawie 11 milionów dolarów dla polskiego Estimote. Gratulacje!

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

15

Estimote zostało założone w 2012 roku przez krakowskich przedsiębiorców Jakuba Krzycha i Łukasza Kostkę, do których w 2013 roku dołączył nowojorczyk Steve Cheney. O samej firmie pisaliśmy już wiele razy, dziś jednak mamy bardzo dużego newsa związanego z Estimote. Kuba z ekipą właśnie ogłosił, że...

Estimote zostało założone w 2012 roku przez krakowskich przedsiębiorców Jakuba Krzycha i Łukasza Kostkę, do których w 2013 roku dołączył nowojorczyk Steve Cheney.

O samej firmie pisaliśmy już wiele razy, dziś jednak mamy bardzo dużego newsa związanego z Estimote. Kuba z ekipą właśnie ogłosił, że w nowej rundzie dofinansowania (Seria A) pozyskali 10,7 miliona dolarów. Wiodącym inwestorem rundy jest Javelin Venture Partners, a wśród pozostałych inwestorów wymienić warto Digital Garage, Commerce Ventures z San Francisco, Homebrew z SF czy New Europe Ventures z Nowego Jorku.

Estimote w ciągu 2 lat pozyskało łącznie $13.8M dolarów, a ostatnia runda Seedowa była wsparta (główny inwestor) przez fundusz Erica Schmidta, byłego CEO Google.

Główne produkty Estimoe na dziś to:

  • Beacony, czyli małe, bezprzewodowe nadajniki przyklejane do ścian w sklepach czy na lotniskach - pozwalają klientom na precyzyjną nawigacje wewnątrz budynków.
  • Stickery, czyli małe komputerki z wbudowanymi sensorami w formie naklejek. Przyczepione do obiektów takich jak rower, auto, pies, buty - pozwalają lokalizować pozycję tych obiektów w pomieszczeniach, a także informować telefon o kontekście w jakim znajduje się użytkownik.
  • Indoor Location, to system nawigacji wewnątrz budynków, który automatycznie buduje plany pomieszczeń, w których właściciele mogą projektować dowolne aplikacje związane z obecnością ludzi lub maszyn.

Estimote działa obecnie w 3 lokacjach: Nowym Jorku, San Francisco i Krakowie gdzie pracuje 50 osób. Przez 2 lata udało im się zbudować społeczność ponad 50 tys. programistów z całego świata i klientów, którymi są największe sieci handlowe, lotniska czy muzea. Wdrażają przy tym setki tysięcy urządzeń w swoich lokacjach.

Do czego wykorzystają pozyskane fundusze ?

„Nowa inwestycja posłuży głównie na poszerzenie operacji w naszych biurach w Krakowie, Nowym Jorku, San Francisco, gdzie mamy zamiar poszerzyć zespoły inżynieryjne, projektowe, a także te związane ze wsparciem społeczności i zarządzaniem projektami.” - Jakub Krzych.

Gratuluję serdecznie Jakubowi i całek ekipie. Ostatnio nie było od nich żadnych informacji, a plotki które się pojawiały nie były raczej pozytywne.

Przede Estimote wprawdzie dużo wyzwań, beacony, jak już chyba wszyscy wiemy - nie są złotym środkiem na stworzenie miliardowego biznesu (a przynajmniej nie teraz). Na razie nie przeszliśmy jeszcze z fazy fascynacją potencjałem do fazy fascynacją wdrożonych na dużą skale rozwiązań. Nie jest to jedynie problem Estimote, ale całej branży związanej z sensorami. Potencjał jest duży, ale trzeba do niego przekonać klienta i trzeba przejść przez długą drogę projektową itp.

Który model biznesowy będzie w tym przypadku najlepszy dla producenta rozwiązań oparty o sensory? Jedni twierdzą, że tylko praca projektowa z klientami, Estimote stawia na społeczność i rozwiązania dla firm wdrożeniowych i programistów. O tym kto ma racje przekonamy się zapewne za kilka lat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

estimote