Praca w IT

Praca zdalna i lepsze technologie - tego oczekują pracownicy

Grzegorz Marczak
Praca zdalna i lepsze technologie - tego oczekują pracownicy
Reklama

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie Della i Intela, które analizuje globalne trendy technologiczne kształtujące nowoczesne miejsca pracy. Wynika z nich, że jakość i dostęp do nowych technologii są dla pracowników coraz ważniejsze a czasem wręcz kluczowe.

I to wcale nie jest grymaszenie na pracę to jest po prostu dążenie do efektywności w pracy (a szczególnie w pracy w IT). Sam pamiętam jak w korporacji męczyłem się na dużym i ociężałym systemie poczty elektronicznej, jak późno trafiły do firmy smartfony i jak archaiczne mieliśmy systemy wewnętrze. To wszystko dziś coraz bardziej będzie zniechęcać przyszłych pracowników.

Reklama

Nowe Technologie

Jak wynika z raportu technologia ma znaczenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie i zatrzymywanie pracowników. Dotyczy to przede wszystkim millenialsów. W Niemczech 79% z nich deklaruje, że nowoczesne technologie ułatwiają im wykonywanie obowiązków zawodowych. W tym kontekście nie dziwi fakt, że znaczna część z nich byłaby gotowa odejść z pracy, gdyby technologie udostępniane przez pracodawcę nie spełniały ich oczekiwań (taką gotowość deklaruje aż połowa millenialsów we Francji). Ponadto, millenialsi w Europie (we Francji aż 86%) i RPA przyznają, że wybór technologii udostępnianych przez potencjalnego pracodawcę wpłynąłby na decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu danej oferty pracy.

Można to nazwać grymaszeniem, ale takie mamy na dziś realia. Dziś bardzo często to pracodawca ma problem z pozyskaniem dobrej kadry. Dobry fachowiec natomiast przebiera w ofertach i takie elementy jak stosowana technologia również mają wpływ na jego decyzję. Myślę też, że nie dotyczy to tylko tak zwanych millenialsów ale większości specjalistów na rynku pracy.

Praca Zdalna

Innym ciekawym aczkolwiek nie zaskakującym wnioskiem z raportu jest atrakcyjność pracy zdalnej. Jak czytamy w raporcie praca zdalna coraz częściej postrzegana jest jako element poprawiający jakość życia oraz produktywność, a umożliwiają ją nowe technologie. Ogromny odsetek pracowników zdalnych w Niemczech (95%) i Wielkiej Brytanii (87%) twierdzi, że lubi swoją pracę. Technologia umożliwiła zmianę stylu życia, co przełożyło się również na styl pracy i preferencje zawodowe. Aby nie pozostać w tyle i sprostać oczekiwaniom pracowników, firmy powinny oferować bardziej elastyczne opcje pracy.

Z tymi argumentami trudno się nie zgodzić. Każdy pracownik biura odczuwa czasem potrzebę popracowania z domu. Jest to w wielu zadaniach bardziej efektywna forma pracy niż open space i ciągłe spotkania i telefony, które nie pozwalają się skupić na ważnym zadaniu.

VR i AR w pracy?

Nie zapominajmy o VR i AR - tego też pracownicy oczekują w firmach. Aż 61% pracowników w Europie i RPA chętnie skorzystałoby z takich rozwiązań w swojej pracy zawodowej. Najczęściej wymieniane potencjalne zastosowania to rozwijanie nowych umiejętności w realistycznych środowiskach wirtualnych (25%), rozwiązywanie problemów i wysuwanie nowych pomysłów dzięki wizualizacji 3D (18%) oraz prowadzenie prezentacji dla klientów z użyciem rozwiązań interaktywnych (15%). Zapewne są branże czy grupy zawodowe, którym taka technologia w pracy się przyda. Umówmy się jednak, że dla większości nie są to rozwiązania pierwszej potrzeby. Przynajmniej na razie.

Badanie objęło blisko 4 000 pracowników pełnoetatowych z małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w 10 krajach.

Reklama

---

Przypominamy również, że Antyweb uruchomiliśmy niedawno serwis w którym pracodawcy mogą poprzez założenie firmowego profilu efektywnie rekrutować ludzi z branży IT. Pierwsze firmy, które dołączył do naszego serwisu otrzymały zgłoszenia CV już po kilkudziesięciu minutach od publikacji oferty.

Reklama

Gorąco zapraszamy wszystkich pracodawców i pracowników szukających dobrych ofert pracy na Praca.Antyweb.pl

Z ostatnich ofert gorąco polecamy ogłoszenia z takich firm jak Terma, Netguru (jedna z ofert kończy się dzisiaj) czy Future Mind

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama