Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Porównanie Super Clear LCD i Super AMOLED na wideo - widzicie różnicę?

SB
Szymon Barczak
26

Pamiętam, że kilka lat wstecz wojna na rynku wyświetlaczy dotyczyła konkurencji wyświetlaczy kineskopowych, plazmowych i ciekłokrystalicznych. Te ostatnie wyszły na prowadzenie dzięki pewnym cechom takim jak duża możliwość miniaturyzacji czy niski pobór prądu. Nikt już chyba nie wyobraża sobie zakup...

Pamiętam, że kilka lat wstecz wojna na rynku wyświetlaczy dotyczyła konkurencji wyświetlaczy kineskopowych, plazmowych i ciekłokrystalicznych. Te ostatnie wyszły na prowadzenie dzięki pewnym cechom takim jak duża możliwość miniaturyzacji czy niski pobór prądu. Nikt już chyba nie wyobraża sobie zakupu nowego monitora kineskopowego, nie wiem czy takie w ogóle jeszcze się produkuje. Prawda jest jednak taka, że najpopularniejsza obecnie technologia LCD nie odwzorowuje idealnie kolorów oraz nie pozwala uzyskać prawdziwej czerni ze względu na ciągłe podświetlenie. AMOLED ma pozbawić wyświetlacze tych wad, a dodatkowo zaoferować jeszcze mniejszy pobór prądu. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Zobaczcie na wideo.

Niespecjalnie zauważam różnicę w barwie kolorów, ale możliwe, że to efekt oglądania wideo, a nie porównywania wyświetlaczy na żywo. Z pewnością widać jednak idealną czerń.

Nie dziwi mnie to jednak. Technologia LCD opiera się bowiem nie na zapalaniu wybranych pikseli, a właśnie wręcz odwrotnie - na odpowiednim ich wygaszaniu. Poprzez odpowiednią polaryzacje ciekłych kryształów udaje się ustawić je tak, by blokowały wybraną ilość światła na dany subpiksel, co powoduje wyświetlanie kolorowego obrazu. Ekrany kineskopowe, plazmowe czy właśnie AMOLED działają całkiem inaczej.

Dwa pierwsze nie nadają się już na rynek konsumencki. Wyświetlacze kineskopowe pobierały bardzo dużo energi, wszak działo elektronowe wystrzeliwało miliony razy na sekundę, a do tego były duże i ciężkie. Znanymi wadami ekranów plazmowych również był wysoki pobór prądu, ale także niemożność przenoszenia wyświetlaczy bokiem, bo doprowadzało to do uszkodzenia ekranu.

AMOLED jest natomiast godnym następcą LCD. Technologia ta jest jednak na razie niestety droga ze względu na niewielki udział w rynku (odsetek urządeń mobilnych Samsunga). Z pewnością jednak będzie się to zmieniać i już za kilka lat AMOLED może stać się standardem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: