Felietony

Pomocni przykładem dobrego biznesu który dał zarobić również inwestorowi

Grzegorz Marczak
Pomocni przykładem dobrego biznesu który dał zarobić również inwestorowi
15

Dobry startup to taki co nie tylko zarabia na siebie ale daje również zarobić swoim inwestorom. Bardzo rzadko lub też mówiąc inaczej przeważnie bardzo cicho jest o wyjściach z inwestycji w Polskie startupy a szkoda bo moim zdaniem jest to bardzo istotny element całego ekosystemu. Ponieważ jest okaz...

Dobry startup to taki co nie tylko zarabia na siebie ale daje również zarobić swoim inwestorom. Bardzo rzadko lub też mówiąc inaczej przeważnie bardzo cicho jest o wyjściach z inwestycji w Polskie startupy a szkoda bo moim zdaniem jest to bardzo istotny element całego ekosystemu. Ponieważ jest okazja do pochwalenia się udanym wyjściem i inwestycją w polski startup to czemu tego nie zrobić. Nie wiem czy wszyscy słyszeli o firmie Pomocni ale na pewno większości obił się o uszy serwis niania.pl, który przez moment był głównym filarem firmy. Później dołączyły do niego takie serwisy jak PomoceDomowe.pl, OpiekaSeniora.pl , OpiekaZwierzat.pl i inne.

Co jednak ważniejsze Pomocni to zestaw serwisów w których zarabia się pieniądze a wielkość mierzy zyskami a nie ilością realnych użytkowników - którzy oczywiście nadal są ważni tak jak dla każdego biznesu online ale nie najważniejsi. Źródłem przychodów serwisów są boiwem opłaty jakie wnoszą użytkownicy.

Pomocni jako firma powstała w 2008 roku przy współudziale Team Europe Venture (teraz pointninecap.com). Ponad 17% udziałów miał też w firmie fundusz BMP, było też kilku mniejszych prywatnych inwestorów (business angels).

Ostatecznie niedawno firma trafiła w ręce inwestora branżowego czyli Edipresse, który stał się większościowym właścicielem przejmując 88% udziałów - reszta pozostała jak rozumiem w rękach twórców Pomocni.

Czy wyjście z inwestycji było udane dla inwestorów? BMP chwali się 9-krotnym zwrotem zainwestowanego kapitału. Podejrzewam, że Point Nine Capital (TEV) również zanotowali niezłe zyski na tej transakcji (wiem, że są zadowoleni). Natomiast sami Pomocni trafili w ręce branżowe inwestora, który będzie starał się wykorzystać ich potencjał i dalej rozwijać dobrze prosperujący biznes integrując jednocześnie serwisy z swoim portfolio.

Nic tylko pogratulować wszystkim stronom transakcji!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu