Felietony

Podsumowanie styczniowych ataków na strony rządowe. Premier chce odrzucenia ACTA!

Marcin Kamiński
Podsumowanie styczniowych ataków na strony rządowe. Premier chce odrzucenia ACTA!
24

Styczeń był w polskim internecie bardzo gorący. Sprawa ACTA wywołała burzę dyskusji, a przy okazji serię ataków na strony internetowe administracji państwowej RP. Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL przygotował interesującą analizę, podsumowującą działania Anonimowych w dn...

Styczeń był w polskim internecie bardzo gorący. Sprawa ACTA wywołała burzę dyskusji, a przy okazji serię ataków na strony internetowe administracji państwowej RP. Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL przygotował interesującą analizę, podsumowującą działania Anonimowych w dniach 21-25 stycznia 2012 roku. Dowiadujemy się z niej, że „przede wszystkim zaobserwowano ataki typu odmowa usług DDoS (Distributed Denial of Service) skierowane przeciwko serwerom WWW na których utrzymywane był strony ważniejszych instytucji administracji rządowej. Ataki miały na celu wysycenie łącza internetowego a przez to spowodowanie niedostępności strony WWW”. W szczytowych momentach serwisy rządu notowały około 23,000 odwiedzin na minutę. Efekt protestów? Dziś premier Donald Tusk wezwał do odrzucenia umowy!

W końcówce stycznia celem Anonimowych stały się głównie strony w rządowej domenie gov.pl: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Gospodarki, Sejmu oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Do ich wyłączenia posłużono się popularnymi narzędziami, w tym LOIC (Low Orbit Ion Cannon) oraz HOIC (High Orbit Ion Cannon). Podobne metody wykorzystano już w roku 2010, kiedy to w reakcji na aferę wokół Wikileaks zaatakowano instytucje finansowe takie, jak Visa, Mastercard I PayPal.

Analiza adresów IP użytych do przeciążenia serwerów rządowych pokazuje, że ponad 80% ataków przeprowadzono z terenów Polski. Są to dane szacunkowe, możliwa była bowiem zmiana lokalizacji dzięki połączeniu poprzez serwer proxy. Tylko 5% adresów IP pochodziło z USA, a po 3% z terenów Czech i Niemiec.

Dzięki ogromnej popularyzacji tematu ACTA w mediach, skala działań Anonimowych nie dała rządowym serwerom żadnych szans. Jak pokazuje analiza, w najgorętszych godzinach takie strony, jak abw.gov.pl czy ms.gov.pl notowały przeszło 20,00 odwiedzin na minutę.

Obecnie rządowe strony działają normalnie, a protesty na ulicach cichną. Jako społeczeństwo daliśmy władzy do zrozumienia, że o planach wprowadzenia tak dużych zmian trzeba najpierw dyskutować. Dziś premier Donald Tusk wezwał przywódców partii Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim do odrzucenia ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską i podjęcia głębszej debaty. „Nasze stanowisko ws. ACTA było nieprzemyślane“ - stwierdził.

Źródło grafiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ACTA