48

Jedyna w Polsce darmowa poczta e-mail bez spamu ma tylko 100 tys. użytkowników, a WP.pl 6 mln…

Portal Wirtualnemedia.pl podał wczoraj najnowsze statystyki korzystania z darmowej poczty e-mail w Polsce. Z opublikowanej listy tylko pierwsze miejsce i… ostatnie nie rozsyła niechcianego spamu do swoich użytkowników.

Najpopularniejsza poczta e-mail w Polsce

Przyjrzyjmy się najpierw temu raportowi, sporządzonemu przez Wirtualnemedia.pl na podstawie nowego badania Mediapanel. Bezsprzecznym liderem obecnie w Polsce jest poczta Gmail, z której miesięcznie korzysta już ponad 10 mln użytkowników, co daje jej udział w rynku na poziomie 36%. Na drugim miejscu jest poczta WP.pl – ponad 6,3 mln użytkowników, a podium zamyka poczta Onet.pl – prawie 4 mln użytkowników.

Czołowe serwisy mailowe w październiku 2020 roku
(Badanie Mediapanel) Wirtualnemedia.pl
Domena Audyt Realni użytkownicy Zasięg
google.com – serwisy mailowe nie 10 443 168 36,02%
wp.pl – serwisy mailowe tak 6 387 336 22,03%
onet.pl – serwisy mailowe tak 3 843 288 13,26%
o2.pl – serwisy mailowe tak 2 868 696 9,90%
interia.pl – serwisy mailowe tak 2 612 736 9,01%
gazeta.pl – serwisy mailowe tak 596 808 2,06%
int.pl tak 123 120 0,42%

 

Na ostatnim miejscu ku mojemu zdziwieniu jest nadal poczta INT.pl, uruchomiona 4 lata temu, a więc nie jest to nowość, która zaraz może zniknąć z rynku i co więcej to jedyna darmowa polska usługa poczty e-mail bez spamu. Sam wielokrotnie to sprawdzałem przez te wszystkie lata.

Poczta email na polskich portalach

W tym kontekście zupełnie nie rozumiem fenomenu poczty WP.pl z ponad 6 mln użytkowników, którzy muszą się zmagać z codziennie z toną spamu czy wiadomości reklamowych, przez których przedarcie się do właściwych wiadomości musi być drogą przez mękę.

Wiem, że są użytkownicy tej poczty, przyzwyczajeni przez lata do swojego adresu, na który też pewnie pozakładali różne konta w internecie, a na propozycje przeniesienia się na Gmail odpowiadają, że nie ma tam już prostych adresów. A i tak podpięcie tam konta WP.pl czy Interii, o2 i Onetu nie spowoduje od razu, że się pozbędą wiadomości reklamowych, które będą podążać za tym adresem.

Poczta e-mail bez spamu

Okazuje się, że poczta INT.pl wdrożyła właśnie rozwiązanie, które rozwiązuje ten problem, a przynajmniej sprawi, że nie będzie on tak uciążliwy.

Zacznijmy od prostego adresu. Tylko ponad 100 tysięcy kont na INT.pl powoduje, że z pewnością znajdziecie jakiś prosty adres dla siebie w domenie INT.pl, a nawet jeśli już jest zajęty możecie skorzystać z dodatkowej subdomeny nazwa.int.pl, w której w miejsce nazwa możecie wprowadzić dowolną końcówkę – nazwisko bądź poczta.

Jak już mamy założony prosty adres e-mail, możemy przejść do dodawania zewnętrznych kont, których możemy dodać aż 15, to powinno wystarczyć aby przenieść wszystkie możliwe skrzynki, które zgromadziliśmy do tej pory. Do dyspozycji jest nielimitowana pojemność poczty i ograniczenie wielkości załączników do 100 MB, nawet na Gmailu jest to cztery razy mniej.

Pytanie, co z całą masą wiadomości reklamowych, która będzie podążać za dodawanymi adresami na INT.pl? Otóż twórcy tej poczty wdrożyli rozwiązanie, które wyręczy nas w konieczności ich oznaczania jako spam.

Oprócz własnego systemu antyspamowego na INT.pl udostępniono opcję, która wszystkie wiadomości reklamowe sama będzie kierować do osobnego folderu. Jestem przekonany, że nie będą mieli problemu z rozpoznawaniem takich wiadomości, wszak mają doświadczenie w ich rozsyłaniu w rodzimej poczcie na Interia.pl.

W ten sposób można zacząć korzystać z czystej skrzynki w głównych folderach i w nich odbierać właściwe wiadomości z zewnętrznych kont, bez konieczności własnoręcznego odsiewania spamu reklamowego.