Telekomy

Plus zainstalował już infrastrukturę pod 5G na ponad 70 stacjach bazowych

Grzegorz Ułan
Plus zainstalował już infrastrukturę pod 5G na ponad 70 stacjach bazowych

Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Plus na początku roku zapowiedział wdrożenie 5G na około 100 stacjach bazowych w 7 miastach w Polsce, jeszcze w I kwartale 2020 roku. Dziś już znamy postęp tych prac wdrożeniowych.

Z nowej technologii 5G będą mogli skorzystać na początek klieci Plusa mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu. Plus w swoim wdrożeniu i w oczekiwaniu na aukcję 5G na głównych pasmach (4 bloki o szerokości 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz), wykorzysta pasmo 2600 MHz TDD o szerokości 50 Mhz i technologię MIMO 4×4 i QAM256.

Piotr Szymanowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej:

Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrzne przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów.

Wspomniana przez Piotra Szymanowskiego technologia Spectrum Sharing pozwala na dzielenie się pasmem 2100 MHz przez klientów korzystających z 4G i 5G, nie oznacza to więc de facto zwiększenia zasobów. W odróżnieniu od tego rozwiązania, Plus w swojej technologii TDD w paśmie 2600 MHz zapewnia dodatkowy pas ruchu, a więc dodatkową pojemność sieci.

Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus:

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Jak idą prace? Plus przekazał dziś, że są już od strony technicznej na półmetku budowy sieci 5G w powyższej technologii. Na ten czas mają zainstalowane nadajniki 5G na 70 stacjach bazowych, a jednocześnie przygotowują ofertę sprzętową, by klienci mieli na czym korzystać z nowej technologii 5G. Nastąpi to niedługo po zakończeniu testów routerów i smartfonów obsługujących 5G.

Czym różni się ta technologia od tej, którą operatorzy wdrożą na wspomnianej wyżej aukcji 5G na częstotliwości 3400-3800 MHz. Tak jak pisałem na tych częstotliwościach bloki mają szerokość 80 Mhz, w przypadku częstotliwości 2600 MHz mówimy o szerokości 50 Mhz, a więc nieco węższy zakres wykorzystania pasma. Natomiast 2600 MHz ma lepszą propagację fal radiowych, a więc lepsze rozprzestrzenianie się w terenie.

Czy to tymczasowe rozwiązanie jest teraz potrzebne? Plus zaznacza, że to nie są testy, ani tymczasowe rozwiązanie. Klienci w tych 7 miastach Polski będą mogli korzystać z wszystkich zalet 5G, po udostępnieniu im sprzętów, a po wdrożeniu 5G na częstotliwości 3400-3600 MHz, razem z 5G na częstotliwości 2600 MHz dzięki agregacji pasm, sieć 5G Plusa będzie zapewniała lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz.

Kiedy dokładnie start 5G w Plusie? Ogłoszone to ma być w momencie zakończenia testów sprzętu obsługującego 5G i przekazania ich do salonów do otwartej sprzedaży, no i po uruchomieniu już wszystkich 100 stacji bazowych z 5G na pokładzie. Całość ma się zakończyć jeszcze w I kwartale 2020 roku.

Źródło: Plus.

Photo: Gutzemberg/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu