PlayStation

Sony przygotowuje własną odpowiedź na Xbox Game Pass

Kamil Świtalski
38

O tym że Sony przygotowuje odpowiedź na Xbox Game Pass mówi się od jakiegoś czasu. Teraz temat powraca z ust Davida Jaffe.

Abonament Xbox Game Pass cieszy się ogromną popularnością — i nic w tym dziwnego. Regularnie aktualizowana, rotująca, lista gier i niewygórowana cena sprawiają, że z abonamentu korzysta duży procent właścicieli konsol Microsoftu. No i to właśnie Xbox Game Pass jest jednym z głównych powodów, dla których według wielu warto kupić sprzęt od zielonych. Jakiś czas temu o bezpośredniej odpowiedzi na tę usługę od Sony napomknął Jim Ryan pełniący rolę CEO w PlayStation. Teraz temat powraca ze strony twórcy blisko współpracującego przez lata z PlayStation. Mowa o Davidzie Jaffe, przez wiele lat związanego z markami Sony — m.in. serią God of War i Twisted Metal.

Game Pass na PlayStation - Sony ma przygotowywać odpowiedź na ofertę Microsoftu

Za każdym razem gdy trafiam na informacje o tym, że Sony przygotowuje odpowiedź na Xbox Game Pass zastanawiam się, co jest nie tak z usługą PlayStation Now, która jawi mi się właśnie jako odpowiednik Game Passa. Nie jest ona dostępna w Polsce i debiutowała jako usługa do gry w chmurze, ale kilka lat temu przeszła sporą przemianę i pozwala graczom pobierać gry na dysk konsoli i uruchamiać je bezpośrednio na danym urządzeniu. Niemniej wydaje mi się, że prędzej czy później Sony powinno udostępnić usługę z grami na większej ilości rynków - i czy to będzie PlayStation Now, czy coś zupełnie innego, to się okaże. Patrząc jednak na zamykanie cyfrowych sklepów dla PlayStation 3, PlayStation Portable oraz PS Vita pojawiły się pytania: co dalej. I jedną z odpowiedzi o której marzą fani marki PlayStation jest: abonament, w którym stare gry będziemy mogli uruchomić na nowych konsolach. Czy faktycznie się to uda? Cóż, czas pokaże. Ale Jaffe twierdzi, że według jego źródeł, prace nad konkurencją dla Game Passa trwają w najlepsze i mają być bezpośrednią odpowiedzią. Jaffe zaznaczył także, że dbanie o stare gry (nawet z dodanymi zestawami trofeów) nie będzie odpowiedzią na Xbox Game Pass - i ja się z tym całkowicie zgadzam.

Game Pass na PlayStation to usługa, której w bezpośredniej kopii 1:1 u Sony kompletnie nie widzę. Tak, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że najlepiej sprzedającymi się grami pozostają coroczne popcorniaki: sportówki i Call of Duty. Ale mimo wszystko dla części użytkowników to gry na wyłączność  są powodem sięgania po ten sprzęt, a nie inny. A kiedy mowa o tak dobrych grach jak Marvel's Spider-Man który sprzedaje się jak świeże bułeczki, nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić by oferta Sony miała działać analogicznie do Xbox Game Pass, serwując wszystkie ich hity na premierę. Może będzie to po prostu abonament z grami? A może jednak bardziej skupi się na klasyce, nie nowościach?

Nadchodzi wielkie święto graczy, targi E3. Jest szansa, że na tegorocznej odsłonie dowiemy się czegoś na temat nowej usługi — Jim Ryan pierwszy raz napomknął o konkurencji dla Game Passa ubiegłej jesieni. Cień szansy że teraz powie coś więcej zawsze istnieje.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu