Felietony

Pierwsze wrażenia z zabawy Samsung Galaxy S4 (pierwsze zdjęcia)

Grzegorz Marczak
Pierwsze wrażenia z zabawy Samsung Galaxy S4 (pierwsze zdjęcia)
57

Co można powiedzieć o nowym Samsungu Galaxy S4? Wracając po prezentacji nowego smartphona Samsunga długo zastanawiałem się nad tym, jak określić to, co zobaczyłem i czym miałem okazję bawić się przez 10 minut. Do głowy przychodzi mi tylko jedno wyrażenie, czyli "zachowawcza" premiera bez szokują...

Co można powiedzieć o nowym Samsungu Galaxy S4? Wracając po prezentacji nowego smartphona Samsunga długo zastanawiałem się nad tym, jak określić to, co zobaczyłem i czym miałem okazję bawić się przez 10 minut. Do głowy przychodzi mi tylko jedno wyrażenie, czyli "zachowawcza" premiera bez szokujących zmian w designie z dobrym wsparciem aplikacjami i technologią.

Pytanie czy zmiany w designie są potrzebne skoro poprzednia linia tak dobrze się przyjęła i tak świetnie się sprzedaje? Z pewnością z punktu widzenia biznesowego nie ma potrzeby zmieniać tego co działa. Klient natomiast zawsze chciałby rewolucji, ale takich które mu się spodobają:). Na takie ryzyko dziś decydują się albo ci, którzy nie mają nic do stracenia albo ci, którzy muszą swoją obecność na rynku w pewien sposób zaznaczyć.

Samsung Galaxy S4 jest wyglądem bardzo zbliżony do poprzednika czyli Galaxy S3, przymierzając oba telefon właściwie trudno jest zauważyć znaczące różnice. Nowy S4 jest lżejszy, nie jest to różnica duża jeśli chodzi o wagę, natomiast da się to odczuć jeśli chodzi o trzymanie telefonu w ręce.

Dużo ciekawych zmian zaszło jeśli chodzi o aplikacje i obsługę telefonu. Możemy na przykład przewijać strony internetowe poprzez pochylenie telefonu lub poprzez wykonywanie gestów nie dotykając ekranu (funkcja ta nie działa z każdą aplikacją).

Zaskakujące jest, że Samsung nie podał procesora jaki napędza nowy S4, na tę informację będzie trzeba jeszcze poczekać. Testując telefon nie mam jednak wątpliwości, że cokolwiek siedzi w środku jest odpowiednio dopasowane do potrzeb nowoczesnego smartphona.

Jeśli chodzi o wielkość telefonu to 5 calowy ekran nie dodał za dużo do rozmiarów S4 i jest to duży pozytyw, bo jak wiem przy tym rozmiarze ekranu telefony potrafią być naprawdę olbrzymie.

To, co zawsze nie podobało mi się w S3, niestety zostało zaadoptowane również przez S4 czyli wrażenie, że mamy do czynienia z mocno plastikowym i przez to tańszym smartphonem.

Na uwagę zasługują natomiast w nowym S4 aplikacje związane ze zdjęciami i video. Pomysły przeniesione z Galaxy Camera, czyli możliwość używania dwóch kamer jednocześnie (przedniej i tylnej) przy robieniu zdjęć. Ciekawie wygląda i działa też funkcja erase, która pozwala usunąć ze zdjęcia niechciane przebarwienia czy prześwietlenia - generalnie elementy, które psują naszą fotografię. Testowałem to na żywym organizmie i działa.

Podsumowując. Nowy Samsung Galaxy S4 nie jest rewolucją. Jest to porządna technologiczna aktualizacja, ekran 1080p, 13mp jeśli chodzi o kamerę i jeszcze nie ogłoszony procesor (Exynos 5 albo nowy Qualcomm) o wystarczającej mocy aby udźwignąć obsługę pełnego HD, dwóch kamer jednocześnie itp. Bawiąc się tym telefonem miałem wrażenie, że mam do czynienia z S3 po porządnej aktualizacji sprzętowej, takiej, która będzie odpowiedzią na to, co pokazuje konkurencja.

Z ostateczną oceną tego telefonu wstrzymałbym się natomiast do pierwszych testów, które pokażą czy mnogość zaprezentowanych funkcji w połączeniu z aktualizacją parametrów technicznych idą w parze i dają spodziewane korzyści dla użytkownika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu