Bezpieczeństwo w sieci

Hakerzy przejmują sprzęty Google i wspomagają... PewDiePie

Jakub Szczęsny
Hakerzy przejmują sprzęty Google i wspomagają... PewDiePie
28

Do osobliwej sytuacji dochodzi z udziałem sprzętów Chromecast, Google Home oraz inteligentnych telewizorów z Androidem na pokładzie: te sprzęty są przejmowane przez hakerów i przy okazji wspomagają jednego z najpopularniejszych youtuberów na świecie: PewDiePie.

HackerGiraffe oraz j3ws3r rozpoczęli kampanię, w ramach której przejmują wyżej wymienione urządzenia m. in. po to, aby zwiększyć ilość subskrypcji na kanale youtubera PewDiePie. Utrzymują przy okazji, że nie prowadzą żadnych szkodliwych dla użytkowników działań: wręcz przeciwnie. Chcą zwrócić ich uwagę na niebezpieczeństwa związane z tymi sprzętami IoT, m. in. na dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa sieci domowych.

Urządzenia o których mowa są "zmuszane" przez hakerów do odtwarzania materiału "bitch lasagna" autorstwa PewDiePie, w którym znajduje się również link do strony internetowej zliczającej urządzenia, które zostały dotknięte tym atakiem. Aby zatrzymać ten proces należy przede wszystkim zabezpieczyć swój router, a następnie zasubskrybować PewDiePie (co nie jest absolutnie wymagane).

Co powoduje, że urządzenia Google są zdatne do przejęcia?

Chodzi o mechanizm Universal Plug and Play w routerach, do których podpięte są urządzenia Google. Aby zabezpieczyć się przed atakiem o którym mowa, należy go wyłączyć. Google potwierdza, że cały czas otrzymuje sygnały o kolejnych przejętych w ten sposób sprzętach i oczywiście również zaleca zabezpieczenie własnego routera.

Użytkownicy nie muszą się obawiać o inne "szkody" związane z działalnością hakerów stojących za kampanią "CastHack". Z pewnością za pomocą tego procederu udało się uświadomić sporej ilości użytkowników, jak wiele szkód może wynikać z bardzo prostego powodu jakim jest niewłaściwa, niebezpieczna konfiguracja sprzętu dostępowego propagującego sygnał internetowy w domu. Router to obecnie standardowy element wyposażenia nie tylko absolutnie nowoczesnego lokum. Tego typu urządzenia można spotkać w większości gospodarstw, gdzie niestety nie każdy dba o to, by były one jak najlepiej zabezpieczone przed cyberatakami.

Warto zobaczyć: Google Home na bogatości - z ekranem

PewDiePie oraz hakerzy utrzymują, że nie współpracują ze sobą w trakcie tej akcji, a pomysł na subskrybowanie youtubera jest absolutnie spontaniczny. Wiele też wskazuje na to, że nie ma między nimi żadnego związku, który sugerowałby skoordynowane działanie na rzecz zwiększenie popularności PewDiePie.

Misją hakerów jest zwrócenie uwagi na problem, zanim za eksploatowanie możliwości wynikających z nieprawidłowej konfiguracji routerów zabiorą się osoby, które nie mają wobec ofiar dobrych zamiarów. W ich zamyśle, koniecznie jest uświadomienie jak największej ilości posiadaczy urządzeń Google (Chromecastów, Google Home, telewizorów z systemem Android, TV set top boksów) w zakresie bezpieczeństwa konfiguracji sieci domowej. Niestety, to tylko część problemów z routerami, wielokrotnie wspominaliśmy Wam o tym, że niektóre urządzenia dostępowe są dziurawe, a aktualizacje czasami albo nie istnieją, albo są... "upierdliwe".

Strona internetowa zliczająca urządzenia oraz film zniknęły z internetu. Przekazujemy zrzut - mirror z wspomnianego serwisu bez działającego licznika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu