Technologie

Panasonic wydaje się być zakochany w chmurze i oczywiście w 4K

Grzegorz Marczak
Panasonic wydaje się być zakochany w chmurze i oczywiście w 4K
Reklama

Przyznam, że konferencja Panasonic podczas IFA była dla mnie dość zaskakująca. Podczas gdy inne firmy chwaliły się pełnym portfolio nowych produktów P...

Przyznam, że konferencja Panasonic podczas IFA była dla mnie dość zaskakująca. Podczas gdy inne firmy chwaliły się pełnym portfolio nowych produktów Panasonic podczas konferencji skupił się na chmurze, swoich nowych telewizorach (no dobra było jeszcze o ekspresie do Kawy i partnerstwie z Gorenje) oraz 20 calowym tablecie, który tym razem został pokazany w wersji finalne (poprawiono wydajność i responsywność).

Reklama

Chmury nie testowałem ale za to miałem przyjemność przetestować ekspres z spersonalizowaną kawą oraz najnowszy telewizor Panasonic WT600 na grze która ponoć była w pełnym 4K czyli Project Cars.

WT600

Zacznijmy więc od telewizora. Smart VIERA TX-L65WT600 to bestia obsługująca Ultra HD z wejściem 4K 50/60 Hz opartym na specyfikacji HDMI 2.0 posiadająca na dodatek port DisplayPort 1.2a i potrafiąca odtwarzać obraz 4k z szybkością 60 klatek na sekundę.

WT600 ma przekątną 165 cm czyli 65 cali a dzięki technologii skanowania Back Light Scanning mamy odświeżanie na poziomie 2000 Hz co zapewnia nam bardzo dobrą ostrość nawet w grach 4K. Gracze w tym modelu otrzymują też zresztą HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2a dzięki czemu konsola będzie w stanie wyświetlić na naszym TV obraz o rozdzielczości 4K.


Jak się w to gra? A właściwie jak się ogląda na tym gry w 4K. Rozdzielczość na pewno robi bardzo dobre wrażenie, nie jestem jednak pewien czy akurat tytuł w który grałem czyli Project Cars jest w stanie wycisnąć z 4K wszystko co jest możliwe. Grało się świetnie, szczególnie w symulatorze którym był przygotowany na stoisku, szkoda tylko że nie było to najnowsze CoD czy BF :)

Inna sprawa to materiały demo pokazywane na stoiskach, tutaj widać niesamowitą różnicę między HD a 4K, można ją porównać do dzisiejszego sygnału z kablówki kontra obraz HD. Oczywiście na produkcje w 4K przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, nie mówiąc już o sygnale TV w tym standardzie.


Reklama

Zamawiam kawę przez aplikację?

Jak wspomniałem na początku Panasonic wydaje się być zafascynowany chmurą. Nie jest to jednak fascynacja bez biznesowego uzasadnienia. W kategorii cloud base services dokonali kilka ciekawych akwizycji, którymi chwalili się również podczas konferencji.

Mówię tutaj na przykład o cameramanager, system do którego na dziś podłączone jest ok 40 tysięcy kamer, czy o Aupeo czyli personalizacji mediów w naszym samochodzie. To jednak nie koniec wizji Panasonic jeśli chodzi o chmurę, tak naprawdę mocno rozwijają chmurę dla urządzeń domowych gdzie będziemy mogli zdalnie zarządzań, sterować czy tez uruchamiać nie tylko nasz TV, pralkę czy lodówkę ale także mniejsze AGD. Mówimy tutaj o pełnej integracji domowej elektroniki.

Reklama

Mam tylko nadzieję, że integracja nie pójdzie za daleko i na przykład lodówka w porozumieniu z wagą domową nie będzie decydować czy mogę zjeść dziś lody :) Taki scenariusz wcale nie jest tak niedorzeczny bo jeśli wyobrazimy sobie, że wszystko jest ze sobą spięte i na przykład ambitnie wyznaczmy sobie cel jakim jest obniżenie wagi…to kto wie co zrobią maszyny :)


Wspomniany ekspres do kawy też mógłby być (o ile już nie jest) podłączony do chmury. Kawę zamawiałbym sobie leżąc na łóżku z aplikacji mobilnej, a odpowiednie powiadomienie informowałoby mnie kiedy byłaby gotowa :) Testowałem na stoisku Panasonic ekspresy do kawy które pozwalają personalizować naszą kawę (ustawiając pojemność, ilość ziarna, typ kawy) a następnie zapisać nasze preferencji w ekspresie. Nie wiem czy miał możliwość podłączenia do sieci, ale jestem pewien że jeśli nie w tej wersji to na pewno będzie miał WIFI w następnej. Do pełni szczęścia brakuje więc tylko kogoś kto na ten ekspres zarobi :)

Mobile

Do pełni szczęścia i zamknięcia całej wizji domowego ekosystemu brakuje jednak Panasonikowi jednego elementu a właściwie jednej gałęzi jaką jest mobile. Oczywiście można opierać się na urządzeniach z androidem których jest pod dostatkiem ale zawsze jest to obcy element w ekosystemie, element którego nie mamy do końca pod kontrolą.

Czekam więc kiedy ponownie spróbują z Smartphonami, będzie to trudne i zapewne kosztowane ale pytanie czy mogą sobie pozwolić w dłuższej perspektywie na odpuszczenie tej kategorii urządzeń ?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama