Świat

Page Rank dla zdjęć nadchodzi?

Grzegorz Marczak
Page Rank dla zdjęć nadchodzi?
5

Inżynierowie Google podczas konferencji World Wide Web Conference opowiadali o nowym rozwiązaniu jakie ma ułatwić wyszukiwanie zdjęć w internecie. Problem z szukaniem obrazów znany jest od dość dawna - dopóki ktoś zdjęcia słonia nie podpisze, że to "słoń" to żadna wyszukiwarka pod tym hasłem go nie...

August 1999 - presentInżynierowie Google podczas konferencji World Wide Web Conference opowiadali o nowym rozwiązaniu jakie ma ułatwić wyszukiwanie zdjęć w internecie. Problem z szukaniem obrazów znany jest od dość dawna - dopóki ktoś zdjęcia słonia nie podpisze, że to "słoń" to żadna wyszukiwarka pod tym hasłem go nie znajdzie.

Google szykuje więc coś co roboczo nazywa się VisualRank - czyli system który będzie w stanie rozpoznawać obrazy i oceniać ich trafność względem naszego pytania zadanego przez wyszukiwarkę.

Oczywiście istnieją już system które potrafią wyszukiwać na przykład treści w zdjęciach lub kolory obrazów - jednak nie dają one tego czego tak naprawdę potrzebujemy czyli rozpoznawania przedmiotów, rzeczy, krajobrazów, ludzi, zwierząt i innych obiektów jakie są na zdjęciach (czyli robić tego co robi człowiek patrząc na fotografię).

Czy google będzie w stanie stworzyć taką wyszukiwarkę która znajdzie nam kubek herbaty na zdjęciach przedstawiających półkę sklepową?.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami technologicznymi odsyłam do dokumentu Resarch Paper [PDF] który jest opisem podjeścia inżynierów Google do tego zagadnienia.

Udany mechanizm do przeszukiwania (i szukania) obrazów i zdjęć był by zapewne dużym i znaczącym krokiem w rozwoju wyszukiwarek, mam nadzieje że następnym krokiem będzie możliwość szukania wybranych fraz w plikach audio lub też video.

Gdyby udało się zrealizować pełne wyszukiwanie również w plikach multimedialnych można by zacząć myśleć o zupełnie innym podejściu zarządzania informacją.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleSearchingSearch Engines