Komputery i laptopy

Oto Nvidia TITAN XP, najmocniejsza karta graficzna na rynku [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Oto Nvidia TITAN XP, najmocniejsza karta graficzna na rynku [prasówka]
0

Nvidia prezentuje kartę graficzną TITAN XP, która ma być najmocniejszym produktem tego typu na rynku. Co składa się na jej potęgę?

Nvidia prezentuje kartę Titan XP

Titan XP to odświeżona wersja karty Titan X Pascal. Tutaj producent zastosował w pełni odblokowany rdzeń GP102 pracujący z maksymalną częstotliwością 1582 MHz. Na układ składa się aż 3840 rdzeni CUDA, 240 jednostek teksturujących i 96 renderujących. Do tego dodajcie 12 GB pamięci VRAM GDDR5X na 384-bitowej szynie (taktowanie 11400 MHz). Daje to przepustowość na poziomie 547,7 GB/s. Aby uruchomić tego potwora będziemy potrzebowali zasilacza 600 W (taki zaleca producent) oraz 6- i 8-pinowej wtyczki PCI-E. Cena jest absurdalnie wręcz wysoka i wynosi 1200 dolarów. Zamówienia można już składać na stronie Nvidii.

Android Nougat ma już 5 proc. rynku

Przybywa smartfonów z Nougatem. W trakcie minionego miesiąca wersja 7.0 właściwie podwoiła swoje udziały i ma teraz 4,5 proc. I to właściwie jedyny wzrost, bo niemal wszystkie pozostałe wydania zanotowały straty. Największą (0,8 p. proc.) ma 4.4 KitKat, a zaraz po nim - 5.0 Lollipop (0,4 p.proc.). Nie drgnęły natomiast udziały najnowszej wersji Androida oznaczonej numerkiem 7.1. W zestawieniu ciągle obecny jest 2.3 Gingerbread, który ma obecnie 0,9 proc. udziału (spadek o 0,1 p. proc.).

Adidas drukuje buty w drukarce 3D

Pierwsze produkowane w ten sposób buty noszą nazwę Futurecraft 4D i wykorzystują technologię "Digital Light Synthesis" (syntezy cyfrowego światła?) firmy Carbon. Pozwala ona na tworzenie elementów 3D poprzez wydmuchiwanie cieczy z użyciem światła. Ma to pozwolić na zupełnie inną skalę produkcji. Ostatnie wydrukowane w 3D buty Adidas zdebiutowały w grudniu w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy. Teraz ma być ich więcej - na początek 300, a do końca roku łącznie 5 tys. egzemplarzy. A to nie koniec. Docelowo, do końca 2018 roku ma w sumie powstać 100 tys. butów wyprodukowanych w ten sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nvidiakarty graficznegeforce