Gry

Oto moja bestia do grania złożona przez PurePc.pl

GM
Grzegorz Marczak
78

Na początku przypomnę o co chodzi. Otóż w połowie czerwca poprosiłem ekipę zaprzyjaźnionego serwisu PurePc.pl (na sprzęcie znają się jak mało kto w Polsce) o przygotowanie PC dla gracza. Kryteria jakie miał spełniać ten zestaw to przede wszystkim wysoka wydajność w grach, możliwość podkręcania po...

Na początku przypomnę o co chodzi. Otóż w połowie czerwca poprosiłem ekipę zaprzyjaźnionego serwisu PurePc.pl (na sprzęcie znają się jak mało kto w Polsce) o przygotowanie PC dla gracza.

Kryteria jakie miał spełniać ten zestaw to przede wszystkim wysoka wydajność w grach, możliwość podkręcania podzespołów, relatywnie cichy sprzęt oraz budżet w granicach 5000 PLN.

Konfiguracja mojego super komputera:

Niedługo później Rafał z zespołem przedstawili u siebie proponowaną konfigurację oraz kilka wariantów jej rozbudowy. Ostatecznie zdecydowałem się przekroczyć trochę założony budżet i wybrać nieco mocniejszą kartę graficzną czyli GeForce GTX 780 oraz zmienić pamięci RAM na Kingston HyperX Red. Pozostała część komponentów została jak z oryginalnej propozycji. Oto ostateczna lista podzespołów:

  • Procesor i5-4670K + Cooler Thermalright HR-02 Macho (~930 PLN + 180 PLN)
  • Płyta główna MSI Z87-G45 Gaming (~580 PLN)
  • Karta graficzna Gigabyte GTX 780 (~2500 PLN)
  • 2x 4GB Kingston HyperX Red 1600 MHz (~260 PLN)
  • Magazyny danych Plextor M5S 128 GB + WD RED 1TB (~375 PLN + 290 PLN)
  • Zasilacz be quiet! Straight Power E9-CM 580W (~430 PLN)

Do powyższego zestawu wybrałem obudowę Chieftec DX-02B-OP w której w standardzie jest aż 5 wentylatorów. Jest to ważny element tego zestawu ponieważ złożenie całości był to dopiero pierwszy krok.

Podkręcanie i wyniki

Drugim elementem całego zestawu jest podkręcanie. Oddam w tym momencie głos ekipie PurePc aby bez sensu nie przepisywać tego co już raz zostało napisane:

Intel Core i5-4670K podkręciliśmy do bezpiecznej wartości 4500 MHz na napięciu 1.25V, schładzając procesor coolerem Thermalright HR-02 Macho Black & White. Temperatura pod obciążeniem nie przekraczała 80 stopni Celsjusza, więc taki overclocking jest zupełnie przyzwoity. Dodajmy, że nasza sztuka była pierwszą lepszą wziętą z półki sklepowej, nie żadnym selektem, ani tym bardziej samplem inżynieryjnym. Poniżej zrzut z CPU-Z pokazujący ustawienia podkręconego Intela i5-4670K.

Jeśli powyższe dane nic wam nie mówią (mi na początku mówili niewiele dopóki nie dowiedziałem się na co zwracać uwagę) to najlepszym dowodem na to, że podkręcenie procesora z 3400 MHz do 4500 MHZ daje wymierne efekty są poniższe wykres z testów z przed i po OC.

Dzięki podniesieniu taktowań procesora udało się uzyskać przyrost wydajności w najnowszej odsłonie Metro: Last Light o równe 25%! Crysis 3 uzyskał o 20% klatek więcej a inne testowe tytuły gier o 17% (po szczegółowe wyniki testów odsyłam na purepc.pl)

Wyniki poszczególnych gier:

Podsumowanie OC:

Jak to wszystko działa?

Jeśli chodzi o wydajność to po prostu brak mi słów, zobaczyłem wreszcie w pełnej krasie Battlefield 3, Far Cry 3 i najnowsze Metro. I kiedy mówię "pełnej krasie" mam tutaj na myśli ustawienie "ultra" jeśli chodzi o grafikę w tych tytułach.

Przy takiej wydajności komputera praktycznie nie słychać. Co ciekawe zachowuje się też super cicho w momencie kiedy jest pod dużym obciążeniem. Przeprowadziliśmy 25 minutowe testy obciążenia pamięci i procesora (oba elementy obciążone na 100%) a sprzęt nie zawył. Procesor też bardzo ładnie znosi obciążenie, jego temperatura w powyższym teście 85 stopni Celsjusza. Natomiast jeśli chodzi o gry - to żadne z tytułów który posiadam nie zmęczył tak procesora aby przekroczył 75 stopni.

Podsumowując więc jestem bardzo zadowolony ze sprzętu jaki otrzymałem.

Dlaczego PurePc.pl

W momencie kiedy ogłosiliśmy akcję ze składaniem komputera do gier dla Anytweb w komentarzach pojawiły się pytania dlaczego PurePc i że teks jest sponsorowany. O ile rozumiem pytania dlaczego o tyle nigdy nie zrozumiem ludzi którzy wszędzie widzą komercyjne teksty i kryptoreklamę.

Wyjaśnię więc dlaczego PurePc. Po pierwsze dlatego, że to świetni fachowcy - po drugie dlatego, że się znamy. Wymyśliłem akcję w której dwa serwisy piszące o technologii mogą współpracując zrobić coś ciekawego i tak też się stało. I mogę obiecać, że to był dopiero początek.

Wybory jakich dokonał Rafał z zespołem bardzo szanuję bo wiem, że podczas składania dla nas tego PC wielu PR-owoców bardzo starało się aby to podzespoły ich firm znalazły się w ostatecznej konfiguracji. Zestaw ten był jedna AntySponsorowany :)

Bardzo dziękuję redakcji PurePC za to, że mają jaja, za specyfikację i złożenie komputera.

A teraz idę pograć bo to lepsze niż gapienie się w Facebooka :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

antywebgranie