Ciekawe strony

Oto dlaczego warto używać pseudonimów na forach internetowych

Michał Majchrzycki
Oto dlaczego warto używać pseudonimów na forach internetowych
35

Możliwość komentowania tekstów publikowanych w sieci to zarazem wielka zaleta jak i duży problem. Zaleta, bo prowadzone przez internautów dyskusje są często bardzo interesujące. A kłopot, bo zaraz zlatują się trolle. Może więc najlepszy rozwiązaniem byłoby to wprowadzone w Chinach - wymuszać na inte...

Możliwość komentowania tekstów publikowanych w sieci to zarazem wielka zaleta jak i duży problem. Zaleta, bo prowadzone przez internautów dyskusje są często bardzo interesujące. A kłopot, bo zaraz zlatują się trolle. Może więc najlepszy rozwiązaniem byłoby to wprowadzone w Chinach - wymuszać na internautach podawanie prawdziwego imienia i nazwiska?

Zwolennicy pełnej jawności w sieci nie będą zadowoleni z najnowszego raportu na temat użytkowników for internetowych. Z badań wynika bowiem, że korzystanie z pseudonimów jest... dobre. I to nie tylko dlatego, że możemy ukryć swoją tożsamość przed innymi.

Raport przedstawiony przez Disqus pokazuje, że osoby używające pseudonimów publikują częściej i lepsze komentarze od tych, które podają swoje prawdziwe dane. Spośród internautów zamieszczających komentarze na Disqus aż 61% używa pseudonimów. Ci też publikują najwięcej wpisów. Na drugim miejscu znaleźli się anonimowi użytkownicy (35%), niewielki zaś procent komentujących to ci, którzy podają swoje prawdziwe dane - 4%.

Osoba używająca stałego pseudonimu publikuje średnio 6,5 razy więcej komentarzy niż anonim i 4,7 raza więcej niż użytkownik podający swoje prawdziwe imię i nazwisko (tj. dane z Facebooka). Wynikałoby z tego, że użytkownicy przywiązani do swoich internetowych nicków są najbardziej prężną grupą spośród komentatorów.

Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na badania przeprowadzone przez Disqus. Platforma ta, mimo iż używana przez wiele serwisów i portali (np. CNN, Time, Engadget) nie stanowi pełnego przekroju komentarzy publikowanych w sieci. Przeglądając polski internet niekiedy mam wrażenie, że najwięcej komentarzy - zwłaszcza tych na stronach serwisów z wiadomościami - publikują głównie trolle.

Statystyki Disqusa pokazują moim zdaniem jedną ciekawą rzecz. Wprowadzenie wymogu podawania swoich prawdziwych danych - jak w ChRL - nie jest najlepszym pomysłem. Nie tylko ze względu na ograniczenie swobód obywatelskich. Osoby publikujące pod pseudonimami często zamieszczają bardziej odważne komentarze - i często ciekawsze - niż te, które zdają sobie sprawę, że pod wpisanym przez nie tekstem widnieje ich imię i nazwisko.

Dzięki temu dyskusje są ciekawsze i bardziej merytoryczne. Nie zawsze jest tak w stu procentach, z punktu widzenia moderatorów to stała walka o jakość wypowiedzi, warto jednak dostrzegać pozytywy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu